воскресенье, 9 ноября 2014 г.

Система образів й особливості сюжету «Казки про мертву царівну і сімох богатирів». Художні особливості казки

Урок 17.  Система образів й особливості сюжету «Казки про мертву царівну і сімох богатирів». Художні особливості казки
            Мета: дати поняття про епітет, розвивати поняття про антитезу; розвивати вміння образного і детального аналізу художнього тексту; вдосконалювати навички зв’язного мовлення; виховувати естетичні смаки, повагу до загальнолюдських цінностей.
             
            Епіграф:
Свет мой, зеркальце! Скажи
Да всю правду доложи!
О.С. Пушкін
ХІД УРОКУ
            І. Оголошення теми і мети уроку.
            ІІ. Мотивація навчальної діяльності, коментування епіграфа.
            Учитель бере в руки «чарівне» люстерко і звертається до нього: «Шановне дзеркальце, чи не допоможете ви нам проаналізувати «Казку про мертву царівну і сімох богатирів»
О.С. Пушкіна? Для нас це дуже важливо, адже ми хочемо зрозуміти, за допомогою яких мовних засобів був написаний цей прекрасний твір». Хто з учнів скаже чарівні слова з казки? (Після зчитування одним з учнів епіграфу люстерко «пропонує» виконати низку завдань, щоб прийти до правильного висновку). Мета, поетапні завдання уроку.
            IІ. Актуалізація опорних знань.
            1. Експрес-опитування.
− Чому поет назвав свій твір казкою?
− Чому О. С. Пушкін називає царицю спочатку мачухою, потім бабою гнівною, злою царицею, а згодом − злою мачухою?(У Пушкіна цариця наділена багатьма негативними рисами. Вона заздрісна, мстива і схильна до самозамилування. Цариця схожа на реальну жінку, розлютовану тим, що в неї є суперниця; «гнівна баба» не зовсім схожа на традиційну казкову царицю, що втілює зло).
− Що розповідає поет про дитинство і юність царівни?
− Які вчинки і риси вдачі царівни-падчерки роблять її подібною до героїнь народних казок?
− Пригадайте, в яких народних казках ви вже зустрічали образи падчерок.
− Чим приваблюють вас брати-богатирі і королевич Єлисей?
− Завдяки чому ми завжди безпомилково відрізняємо поезію від прози?
            2. Експрес-тестування.


1. Прізвисько собаки у «Казці про мертву царівну…»:
а) Трезор;
б) Шарик;
в) Соколко.
2. Придане нареченої царя:
а) дорогоцінні прикраси;
б) дзеркальце;
в) скатерть-самобранка.
3. Отруйний плід:
а) груша;
б) вишня;
в) яблуко.
4. Продукт, яким царівна пригостила старушку:
а) хліб;
б) кисіль;
в) млинці.
5. Ім’я жениха царівни:
а) Мойсей;
б) Єлисей;
в) Феодосій.
6. Дівчина, яка відвела царівну до лісової хащі:
а) Смаглявка;
б) Білявка;
в) Чорнявка.


            IV. Формування нових знань, умінь та навичок.
            1. Перевірка випереджального домашнього завдання.
            2. Словникова робота.
            Тропи – слова і словосполучення в художньому творі, які вживаються у переносному значенні. Вони дозволяють стисло і влучно схарактеризувати якусь важливу рису предмета, явища, події, виявити до них ставлення автора. У тропах знаходять яскравий вияв особливості індивідуального сприйняття явищ дійсності, їх художнього осмислення та відтворення митцем.
            Епітет (від грец. «додаток») − один з різновидів тропів; художнє означення, що додається до назви предмета з метою підкреслити його характерну рису, надати йому художньої виразності, поетичної яскравості (наприклад: розбите серце, сіра зграя).
            3. Коментоване читання.
            Спираючись на текст, діти з’ясовують, як автор ставиться до своїх героїв.
1. Образ цариці-матінки (полюбляє свого чоловіка, вся віддалася тузі: «С белой зо̀ри до̀ ночи…»).
2. Образ молодої цариці (зла мачуха, жорстока до підданих, підступна: «горда̀, ломлѝва, своенравна и ревнива», лінива: «До̀ма в ту̀ пору без дела злая мачеха сидела»).
3. Характеристика царівни (скромна, роботяща, добра, лагідна: «белолица, черноброва, нрава кроткого такого»).
4. Брати-богатирі (сміливі, чесні, добрі, віддані: Ко̀ли красная девица, будь нам милая сестрица…)
5. Королевич Єлисей (сподівається на вищу справедливість: «Помоля̀сь усердно Богу, отправляется в дорогу»;  вірний, надійний, невтомно розшукує наречену: «За невестою своей Королевич Елисей между тем по свету скачет»; ввічливий: «Свет наш солнышко!..», «Месяц, месяц, мой дружок…»).
            2. Визначення епітетів; робота з таблицею.
Таблиця
Епітети у «Казці про мертву царівну і сімох богатирів» О.С. Пушкіна

Предмети
Епітети (мова оригіналу)
Друг
Милый
дівчина
Красная
богатирі
молодцы честные
яблуко
молодое, золотое; румяно-золотисто
сонце
Красное
місяць
круглолицый, світлоокий
вітер
могуч, буйный
річка
Тихоструйная
темрява
Печальная
V. Закріплення знань, умінь та навичок.
            1. Евристична бесіда.
− Як ще звертається до місяця королевич Єлисей? («позолоченный рожок»)
− Чи помітили ви, що слово «Чорнявка» в О.С. Пушкіна пишеться з великої букви? Чому таке ім’я поет дає служниці? (Вона мусить виконати «чорну», погану справу за наказом цариці).
− Як ставилися до царівни Чорнявка та брати-богатирі?
− Як поводиться цариця? Як вона розмовляє з дзеркалом, з Чорнявкою?
− Зазвичай у фольклорних творах добрі персонажі зовні прекрасні, а злі – потворні. Чому цариця в казці О.С. Пушкіна «висока, струнка»? (Таким чином підкреслюється внутрішня потворна сутність цариці)
− Який ще предмет у казці при всій своїй красі є втіленням страшної небезпеки? (Яблуко)
− Чи можна вважати, що образи цариці і яблука доповнюють і пояснюють один одного?
− За допомогою яких виразних засобів мови автор висловив своє ставлення до персонажів?
− Які ще художні особливості тексту казки ви можете назвати? (Порівняння, антитеза).
             2. Гра «Асоціації» (мачуха), (молода царівнп)
            VI. Підведення підсумків уроку.
            Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Сьогодні на уроці я дізнався …
Казка про мертву царівну і сімох богатирів навчила мене …
            VII. Домашнє завдання.
1. Завдання для всіх учнів: підготувати малюнки за мотивами улюблених казок Г.К. Андерсена.
2. Індивідуальне випереджувальне завдання для творчої групи: підготувати розповідь про життя і творчість Ганса Крістіана Андерсена (вчитель допомагає п’ятикласникам знайти матеріал, регламентує час доповідей, перевіряє завдання заздалегідь).



Комментариев нет:

Отправить комментарий