среда, 15 мая 2013 г.

Подорож на острів Робінзона. (Віддзеркалення в історії Робінзона Крузо шляху людства до цивілізації.)


Тема: Подорож на острів Робінзона. (Віддзеркалення в історії Робінзона Крузо шляху людства до цивілізації.)


Мета: показати на прикладі історії Робінзона шлях людства до цивілізації; удосконалювати
навички аналізу літературного образу, усне зв'язне мовлення учнів; виховувати у школярів уміння переборювати труднощі, цілеспрямованість у досягненні поставленої мети.
Обладнання: виставка дитячих малюнків на тему: «Острів Робінзона»; ілюстрації Т. Шевченка, І. Ільїнського, Д. Кардовського до твору.
ХІД УРОКУ
Мандри навчають терпінню.
      І. Дізраелі
Наполеглива праця все переможе.
Латинське прислів'я
I.                   ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
II.                АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1.                  Розгадайте кросворд і назвіть жанр твору «Робінзон Крузо».
1.                  Рід занять Д. Дефо. (Журналіст).
2.                  Назва річки, поблизу гирла якої знаходився острів Робінзона. (Оріноко.)
3.                  Назва творів, які писав Дефо у газетах. (Пам­флет.)
4.                  Назва навчального закладу, який закінчив Дефо. (Академія.)
5.                  Рід занять батька письменника. (Ремісник.) Відповідь: жанр твору — роман.
2.                  Завдання.
·                     Дайте визначення роману.
III.             СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.                  Вступне слово вчителя.
Мандрівки не тільки розширюють кругозір людини, а й да­ють інформацію про щось нове і невідоме. За словами англій­ського письменника і літературознавця І. Дізраеля, подорожі навчають терпіння, бо люди змушені відмовитися на деякий час від звичного, розміреного ритму життя, комфорту. Справжніх ентузіастів це не може зупинити. Тож вирушаймо у подорож на острів Робінзона.
2.                  Запитання.
·                     Що змусило Робінзона вирушити у мандри?
3.                  Слово вчителя.
Відповідь на це запитання може дати сам Робінзон, а ви спробуйте проаналізувати його вчинки.
4.                  Інсценізація «Сповідь Робінзона».
Входить Робінзон Крузо. Робінзон. Я народився у заможній родині у місті Йорку. Батько мій, на прізвище Крейнер, був родом із Бремена. Він од­ружився з моєю майбутньою матір'ю, родичів якої звали Робінзон. Це була родина, яку всі дуже поважали. Мене назвали на їхню честь Робінзоном. Робінзон Крейнер — так мене спершу звали. Поступово англійці переінакшили моє прізвище на Крузо. Отак я і став Робінзоном Крузо. Я не знав аніякого ремесла. Батько віддав мене навчатися права, але мені страшенно хотілося бути моряком: далекі подорожі, морські пригоди вабили мене значно більше. Батько засуджував мої прагнення, називав це все дурниця­ми і врешті-решт пообіцяв мені багато чого, як я їх полишу. Я ж не послухався. Незважаючи на прохання батьків, не попередивши їх, без їхнього благословіння я відплив із Лондона на кораблі мого приятеля. Це був нещасливий рейс, бо корабель затонув, а я разом з іншими ледве врятувався на шлюпці. Здавалося, тепер уже ніщо не може заманити мене у море, але якась невідома мені сила штовхала мене знову сісти на корабель. Цього разу на наш корабель, що плив до берегів Гвінеї, напали пірати, і я потрапив у рабство. Через два роки доля допомогла мені втекти. Я опинив­ся у Бразилії, став власником цукрової плантації, розбагатів, та приятелі знову підбурювали мене вирушити на кораблі до Гвінеї для купівлі рабів. І ось я на кораблі. Я ступив на нього 1 ве­ресня 1659 року, саме того дня, коли вісім років тому втік від батька і матері, коли повстав проти їхньої волі і так безглуздо розпорядився своєю долею. Що з цього вийшло — судіть самі.
5.                  Бесіда.
1)                  Що ми дізналися про Робінзона?
2)                  Чому він, незважаючи на всі нещастя, все ж таки вирушав у мандри? (Бо його вабили морські подорожі, їх романтика, герой схильний до авантюризму.)
6.                  Виразне читання тексту — уривка про те, як Робінзон опинився на острові.
7.                  Бесіда.
1)                  Чому Робінзон опинився на безлюдному острові? (Корабель сів на мілину, величезна хвиля під час бурі збила його і ви­кинула на безлюдний острів.)
2)                  Якою була перша реакція Робінзона на те, що трапилося? (Він був щасливим, що врятувався, але подальша перспектива життя на острові трохи налякала його.)
3)                  Згадайте, які речі мав герой, коли потрапив на острів? (Ніж, люлька, коробочка з тютюном.)
4)                  Як ви думаєте, що допомогло Робінзонові побороти відчай? (Те, що він одразу став шукати вихід зі скрутного станови­ща, у нього було величезне бажання вижити, що і спонукало героя до активних дій.)
8.                  Робота з текстом.
1)                  Прослідкуйте етапи адаптації Робінзона на острові.
2)                  Вибудуйте «ланцюжок» послідовності дій героя.
3)                  Як Робінзон забезпечив себе припасами з корабля? Знайдіть і прочитайте.
4)                  Зачитайте епізоди, як Робінзон будував собі житло? (Спочатку намет, потім маленька хатинка, печера, літня «резиденція».)
5)                  Використовуючи текст, розкажіть, як герой сіяв зерно?
6)                  Як Робінзон «удосконалював своє меню»? (Ловив рибу, зай­мався полюванням.)
7)                  Яких тварин герой забрав із корабля, а яких приручив? (Со­баку й кішку забрав, а приручив кіз, папугу.)
8)                  Зачитайте, як Робінзон шив одяг, виготовляв посуд?
9)                  Для чого він побудував човен?
9.                  Колективна робота. Складання «л ->жка» послідовності дій героя.
10.              Узагальнююча бесіда.
1)                  Подумайте, чи однаковими були ці етапи. (Ні, кожний новий був складнішим.)
2)                  Про що вони свідчать? (Ці етапи показують, як людина пос­тупово призвичаїлася до нових умов життя, як вона вчилася жити у новому середовищі, забезпечувати себе всім необхід­ним, кожного разу ускладнюючи свою діяльність.)
3)                  Що      нагадують ці етапи? (Довгий шлях людської цивіліза­ції: від простих до все складніших форм життя, ускладнен­ня діяльності людини, направлену на покращання власного життя.)
4)                  Чим відрізняється Робінзон від первісної людини? (Він лю­дина розумна, саме тому вся його діяльність носить ціле­спрямований характер.)
5)                  Як у вчинках героя відбивається характер цивілізованої людини? (Робінзон дотримується всіх цивілізованих звичок, прагне внести певну естетику у свій побут, до якої звик удома.)
6)                  Чого навчає читача історія життя Робінзона на острові? (Ні­коли не можна впадати у відчай, а потрібно шукати вихід із будь-якої ситуації. Не треба сидіти склавши руки.)
7)                  Як ви розумієте другий епіграф уроку? (Праця, що перетвори­ла людину первісну в розумну, не дасть людству загинути.)
11.              Коментар учнів до малюнків: «Яким я уявляю острів Робін­зона».
IV.             ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Запитання для контролю.
1)                  Чи є відмінність між реальним прототипом Робінзона і ге­роєм Д. Дефо? (Звичайно, адже О. Селькірк майже здичавів за чотири роки.)
2)                  Чим роман Дефо цікавий і повчальний для сучасного читача?
V.                ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Дібрати цитати, які розкривали б різноманітність занять Робінзона на острові; його ставлення до природи, стосунки з ди­кунами.

Завантажити

Пригоди та екзотика в романі «Життя та надзвичайні пригоди Робінзона Крузо»


Пригоди та екзотика в романі «Життя та надзвичайні пригоди Робінзона Крузо»


Мета: перевірити знання тексту роману, біографії Д. Дефо, вчити стисло переказувати уривки з тексту, ознайомити з поняттями «пригодницькалітература», «екзотика».
Обладнання: тексти роману, схеми, епіграф.
Тип уроку: комбінований.
Я не можу спокійно дивитися, як відходить судно — військове, торговельне, навіть простий баркас, щоб усім своїм єством не перенестися на його борт..
 Ж. Верн
ХІД УРОКУ
I.                  Актуалізація опорних знань
Гра «Вірю — не вірю»
                     Якщо твердження справедливе, плесніть у долоні.
-1.  Дефо був проповідником, як і хотіли його батьки.
+2. Прізвище Фо вказувало на просте походження письменника.
-3.  Даніель Дефо був байдужим до політики.
-4.  Дефо написав близько 120 творів.
+5. Повна назва книги про Р. Крузо складається з 58 слів.
-6.  Твір «Робінзон Крузо», який приніс авторові славу, був написаний 1819 р.
+7. Прототипом Р. Крузо був О. Селькірк.
+8. Дефо назвав справжнім автором твору самого Р. Крузо.
                     Дайте визначення поняття «прототип». Що ви знаєте про прототипа P. Крузо?
II.               Оголошення теми уроку. Словникова робота
                     Чи любите ви читати твори про пригоди?
— Отже, ви любите пригодницьку літературу.
Пригодницька література — це твори, насичені цікавими подіями й неспо­діваними поворотами сюжету.
                     Як ви гадаєте, чи любив пригоди сам Дефо?
                     Що означає слово «екзотика»? (Все незвичайне, пов'язане з далекими краями.)
III.           Робота над темою уроку
1.                 Перевірка домашнього завдання «Ланцюжок»
                     Перекажіть стисло пригоди Робінзона Крузо за списком пригод (по черзі, «ланцюжком»).
2.                 Завдання за змістом твору
                     Назвіть пригоди Р. Крузо.
                     Утік з дому;
                     потрапив у корабельну аварію;
                     опинився в рабстві;
                     потрапив на безлюдний острів;
                     урятував П'ятницю;
                     спостерігав за дикунами-канібалами;
                     боровся з піратами.
                     Пригоди Робінзона Крузо на острові були завжди пов'язані з небезпекою.
Назвіть природні явища, які мали місце на острові, та поясніть, чому вони були небезпечними для героя.
Природні явища:
                     грім, блискавка (порох міг вибухнути);
                     землетрус (ледве не завалило землею);
                     шторм (міг потонути);
                     тропічні дощі (захворів).
                     Чи боїться цих явищ сучасна людина? Чому?
                     У чому полягає екзотика в романі?
IV.           Підбиття підсумків уроку
Слово вчителя
Пригод Робінзонові Крузо вистачало: небезпечними були люди й природа. А екзотичним був сам острів, його природа: птахи та тварини, раніше не бачені героєм, завжди тепла погода, періоди дощу та посухи, спричинені тропічним кліматом. Герой чимало страждав, але його душа прагнула пригод та морських мандрівок, як про це влучно висловився Ж. Берн, знаменитий автор пригод­ницьких романів (див. епіграф).
V.               Домашнє завдання
Описати процес створення речей Робінзоном Крузо (за вибором).

Завантажити

Що робить людину щасливою? (Причини деградації Скруджа та його переродження. Смисл назви твору.)


Тема: Що робить людину щасливою? (Причини деградації Скруджа та його переродження. Смисл назви твору.)


Мета: допомогти учням зрозуміти причини деградації Скруджа; розвивати логічне мислення; формувати навички аналізу й синтезу; спонукати школярів замислитися над проблемами людського буття.
Обладнання: виставка малюнків учнів; ілюстрації до повісті.
ХІД УРОКУ
...Не гроші роблять людину щас­ливою, а людяність.
     Ч. Діккенс
I.                   ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
II.                СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.                  Вступне слово вчителя.
Не помилюся, коли скажу, що кожен з нас прагне піймати казкового синього птаха на ймення Щастя. Звичайно, кожен розуміє його по-своєму. Мабуть, є якісь істини, обов'язкові для всіх, що полегшують його пошуки. Під час уроку ми спробуємо їх віднайти.
2.                  Запитання і завдання.
1)                  Знайдіть портрет Скруджа. (Строфа І.)
2)                  Чому, на вашу думку, герой відкликається на будь-яке ім'я? Що цим підкреслюється? (Абсолютна байдужість Скруджа до всіх і до всього, навіть до своєї особистості.)
3)                  Що про нього говорили у місті? (Ніхто не міг сказати доброго слова. Його обходили навіть собаки.)
4)                  Доведіть, що Ебізінер — скнара. (Економив на всьому і на всіх: на вугіллі, на платні клеркові, відмовився від рідні, нічого не дозволяв навіть собі.)
5)                  Яке слово було для Скруджа «найлиховіснішим»? (Це було слово щедрість.)
6)                  Які ланцюги скував герой для себе? (Жадібність, жорстокість, байдужість.)
7)                  Що зрозумів Марлі й чого не бажає зрозуміти Скрудж? («Тур­бота про ближнього — ось чого я повинен був прагнути». (Строфа II.) Скрудж про це не хоче навіть слухати.)
8)                  Хто винен у тому, що сталося з героєм? (Тільки він сам.)
3.                  Аналіз першої подорожі. (Строфа II.)
Запитання.
1)                  Подумайте, у чому криється причина душевного холоду Скруджа? (У дитинстві хлопчик був позбавлений батьків­ського тепла, піклування, родинного кола. Він був дуже самотнім, тому неначе справді охолов.)
2)                  Чи любив він кого-небудь? (Зрадив і кохану, і друзів.)
3)                  Що завжди було найголовнішим для Скруджа? (Гроші.)
4)                  Чи принесли вони йому щастя? Підтвердіть словами з тек­сту. (Ні. «Один, як перст, на всьому білому світі»,— такий сумний висновок його минулого.)
4.                  Аналіз другої подорожі (Строфа III).
Запитання.
1)                  Підтвердіть словами з тексту, що Скрудж був жорстоким і байдужим.
2)                  Чи здійснилася його мрія? (Так, Скрудж став багатим.)
3)                  Чи став герой щасливим у теперішньому житті? (Ні. «Його багатство і людям не приносить добра, і його не втішає». Скрудж багатий, але самотній.)
4)                  Прослідкуйте, що призвело героя до самотності?
5)                  Який підсумок життя героя у теперішньому? (Втрата люд­ських почуттів призвела до деградації особистості.)
5.                  Колективне складання схеми «Ланцюжок помилок Скруджа».
6.                  Аналіз третьої подорожі (Строфа IV).
Запитання.
1)                  Як       ви вважаєте, що сприяло переродженню Скруджа? (Страш­не видовище власної смерті й відкриття того, що вона не викликала ні в кого співчуття.)
2)                  Яким шляхом Скрудж ішов до переродження? (Потрясіння від побаченого підштовхнуло до прозріння й розбудило давно забуте відчуття каяття. А спокута гріхів веде до очищення.)
7.                  Коментар учителя.
Очищення від зла, що панувало в його душі, відродило і сер­це героя. Скам'яніле від душевного холоду, воно було здатне на вияв лише негативних рис (похмурість, жадібність, жорстокість). Під впливом різдвяної подорожі воно розтало і стало таким, як у нормальної людини, здатним на добро, милосердя, співчуття, щедрість, людяність. І тільки тепер Скрудж відчув себе щасли­вим.
Ч. Діккенс доходить геніального висновку: «Не гроші роблять людину щасливою, а людяність». Митець вірив у духовне відрод­ження людини і прагнув донести це до свідомості читачів.
8.                  Обговорення схеми «Шлях Скруджа до щастя».
9.                  Запитання.
                Як ви розумієте назву твору?
10.              Коментар учителя.
Твір має поетичну назву — «Різдвяна пісня у прозі». Як ві­домо, різдвяні пісні відрізняються особливою піднесеністю і свят­ковістю, оскільки відображали велику радість: перемогу світла над пітьмою, добра над злом.
Наше життя занадто прозаїчне. Однак і в ньому є місце диву, що породжується життєдайним очищенням душі від зла, викли­каного вадами людського суспільства.
III.             ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Запитання.
1)                  Чи       можна сказати, що після подорожі Скрудж зрозумів сенс буття?
2)                  Які загальнолюдські моральні принципи відображено у творі?
IV.             ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти план характеристики Скруджа; дібрати матеріал про сім'ю Кретчитів.

Завантажити