среда, 15 мая 2013 г.

Подорож Скруджа в різдвяну ніч у часі та просторі.


Тема: Подорож Скруджа в різдвяну ніч у часі та просторі.



Мета: виробляти вміння аналізувати зміст художнього твору; розвивати логічне мислення, зв'язне мовлення; удосконалювати навички виразного читання; виховувати людяність, доброту, милосердя, уміння співчувати.
Обладнання: портрет письменника, текст твору, робочі зошити.
ХІД УРОКУ
Подорожувати — означає кожної хвилини народжуватися і помирати.
   В. Гюґо
I.                   ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
II.                СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.                  Слово вчителя.
На сьогоднішньому уроці нас чекає незвичайна подорож. Вона станеться у Святвечір — тієї найдивовижнішої ночі, єди­ної на рік, коли здійснюються всі мрії й бажання, стають ре­альними найфантастичніші речі. Ви знаєте, що Різдво — це велике свято, торжество світла і добра, день очищення душі від усякого зла.
2.                  Завдання.
— Прослідкуйте, як сприймають свято Різдва герої твору.
3.                  Складання цитатної таблиці.
Герої твору
Ставлення до Різдва
1.    Збирачі коштів для бідних
2.    Рудокопи
3.    Охоронці маяка
«У ці дні нестаток відчу­вається особливо гостро, а до­статок дає багато радості»
«Усі вони були одягнені по- святковому»
«Розпалили вогонь, потиснули один одному руки, побажали один одному веселого свята»
4.    Клерк та його сім'я
«Усі тут були щасливі, задо­волені один одним, раді свя­ту, вдячні долі»
5.    Фред
«Я вірю, що Різдво прино­сить мені добро і буде прино­сити. Хай живе Різдво!»
6.    Тім
«Добре, що мене бачили у церкві. Я каліка, і, на­певне, людям приємно, див­лячись на мене, згадувати в перший день Різдва, хто примусив кульгавих ходити, а сліпих бачити»
7.    Ебізінер Скрудж
«Нісенітниця!»; «Дурниця!»; «Багато користі було тобі від тих святок?»; «Я не балую себе на святках»; «Була б моя воля, я б такого бевзя, котрий бігає і галасує "Веселі святці!" — зварив би живцем укупі з начинкою»
4.                  Бесіда.
1)                  Яку     подорож запропонував Дух Минулих Свят?
2)                  Розкажіть, яким Скрудж був у дитинстві?
3)                  Що побачив герой під час подорожі з Духом Теперішніх Свят?
4)                  Що налякало Скруджа у майбутньому?
5)                  Як ви гадаєте, що підштовхнуло героя звернутися з благан­ням до Духа Майбутніх Свят? Зачитайте це благання.
6)                  Подумайте, для чого Скруджеві посилалися подорожі.
7)                  Як переплітаються у творі реальність і фантастика?
5.                  Коментар учителя.
У творі досить тісно переплітається реальне і фантастичне. Поряд з незвичайними подорожами, Духами, привидами автор зображає важке життя бідного люду, сповненого злиднів, горя, голоду, страждань. Однак саме вони володіють найбільшим ба­гатством — мають добру душу, щирість, милосердя, співчуття. І в цьому виявляється гуманізм великого письменника.
6.                  Робота над текстом.
1)                  Завдання.
а)                  Знайдіть у тексті описи пейзажів (строфи І й V).
б)                  Порівняйте внутрішній стан героя зі станом природи.
2)                   Складання таблиці «Внутрішній світ героя і пейзаж».
Строфи Стан природи
Стан героя
І «Стояла холодна, похму­ра погода, та й до того ж іще запав туман...»
«Скрудж з'їв свій по­хмурий обід у похмурій корчмі...»
V «Ні імли, ні туману! Яс­ний день...» «Золоте сонце! Прозоре свіже повітря!»
«Подякуй небу і світло­му святу Різдва! — На коліна!»
3)                  Запитання.
                З якою метою автор наводить описи природи? (Вони до­помагають розкрити внутрішній стан героя.)
7.                  Коментар учителя.
Прийом, використаний Ч. Діккенсом, називається паралелізм. Назва прийому походить від слова грецького походження: «па­ралельний» — той, що знаходиться або йде поруч. Паралелізм здавна використовувався у народній поезії, особливо — пара­лельні образи з життя природи і людини. Ч. Діккенсу цей при­йом дає можливість підкреслити зміни, що відбуваються у душі героя.
8.                  Завдання.
Скласти план подорожей Скруджа (за варіантами).
Орієнтовні плани
Перший варіант. «Подорож у Минуле»
1.     Різдвяне місто.
2.     У школі.
3.     У лавці Фіззіунга.
4.     Забуте кохання.
Другий варіант.
«Подорож у Сучасне»
1.     Різдвяний ранок.
2.     Свято в родині Боба Крет- чита.
3.     Біля багаття рудокопів.
4.     На маяку.
5.     У домі племінника.
6.     У бідняків.
7.     Зустріч із Злиднею та Неосвіченістю.
Третій варіант.
«Подорож у Майбутнє»
1.     На біржі.
2.     Розмова перехожих.
3.     У лавці лахмітника.
4.     Біля ліжка небіжчика.
5.     У родині боржника.
6.     На цвинтарі.
7.     Благання про помилування.
III.             ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.                  Завдання.
1)                  Скласти план повісті.
Орієнтовний план
1.             Самотній Різдвяний вечір.
2.             Зустріч з привидом Марлі.
3.             Подорожі з Духами Часу.
4.             Переродження героя.
2)                  Подумати, у чому полягає виховне значення повісті?
2.                  Слово вчителя.
Різдвяна історія Ч. Діккенса схожа на казку зі щасливим кінцем. Як і кожна казка, вона має свій підтекст. Письменник нагадує людям, що часто у своїх нещастях винні вони самі, у їхніх руках змінити життя на краще, жити у мирі та злагоді, бути добрими і милосердними. Потрібно хоча б іноді аналізува­ти свої вчинки, і тоді стануть зрозумілими помилки, які треба виправляти завжди вчасно. Так думав письменник, який бажав бачити всіх людей щасливими. Його мрії були ілюзорними, та все ж він змушував людей замислитися над власним життям.
IV.             ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Дібрати цитати до образу Скруджа; скласти план-маршрут подорожей героя; прочитати «Завершення» (останній розділ).


Завантажити

1 комментарий:

  1. Спасибо огромное за ответы а то у нас в школе тема"Різдв'яна пісня у прозі"

    ОтветитьУдалить