среда, 15 мая 2013 г.

А. П. Чехов. «Хамелеон».


Тема. А. П. Чехов. «Хамелеон».
Мета: ознайомити учнів з короткими відомостями про життя і творчість А. П. Чехова, з поняттям «оповідання» та його жанровими особливостями; розвивати навички аналізу художнього тесту; виховувати негативне ставлення до людських вад.
ХІД УРОКУ
Є таланти письменницькі, сценіч­ні, художні, у нього ж особливий талант — людяний.
    А. П. Чехов,  оповідання «Припадок»
I.             ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
II.          СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.            Слово вчителя.
Дослідник творчості А. П. Чехова Валерій Гейдеко в одній зі своїх монографій писав, що якби Чехов не став великим пись­менником, він би став великою людиною. Його життя може стати прикладом дивної перемоги людини над самою собою.
Усі, хто знали письменника, підкреслювали його делікатність, терпіння, чемність. Виявляється, це результат самовиховання. Сам Чехов у листі до дружини зізнавався: «Ти пишеш, що за­здриш моєму характеру. Маю сказати, що від природи характер у мене різкий, я запальний. Але звик стримуватися, адже роз­пускати себе порядній людині не годиться».
У чому секрет моральної сили цієї людини? Можливо, це роз­криється перед вами з повідомлення про життя письменника.
2.            Повідомлення заздалегідь підготовленого учня про життя і твор­чість А. П. Чехова.
Антон Павлович Чехов народився 17 січня 1860 року в Та­ганрозі, великому портовому місті на березі Азовського моря.
Учився Чехов спочатку у місцевій грецькій школі, а потім у гімназії. Великою радістю, яка зменшувала нудьгу домашнього побуту і казенну сірість гімназійного життя, було відвідування місцевого театру.
Можливо, саме театр заронив у душу вразливого хлопчика перші іскри любові до літератури і мистецтва. До речі, Антон сам організував домашні спектаклі, де виступав у ролі режисе­ра, а акторами разом із ним були його брати й сестра. На роки навчання у гімназії припадають і його перші проби пера.
Батько Чехова, Павло Єгорович, цього захоплення не під­тримував. Сам він був обдарованою людиною: любив малювати, грав на скрипці, захоплювався співом, був регентом церков­ного хору. Він прагнув дати дітям хорошу освіту, «вивести їх у люди». Разом із тим у нього був деспотичний характер, від якого потерпала вся родина. Та Антон знайшов у собі сили бути до нього справедливим. Він пам'ятав усе добре, що зробив для нього батько. І тоді, коли той збанкрутував і змушений був тікати від боргів, покинути сім'ю, саме Антон узяв на себе піклування про матір, братів, сестру. Юнак чим міг допомагав батькові. І так було до останніх днів. Антон Павлович усі свої справи ставив після інтересів сім'ї і покірно ніс на своїх плечах тягар турботи про всіх.
Після закінчення гімназії Антон продовжив навчання на медичному факультеті Московського університету. Оскільки на його руках була родина, він підробляв, надсилаючи у московські журнали свої короткі оповідання. Антон вважав, що він має до­помагати усім. Так було навіть тоді, коли Чехов тяжко захворів. Як лікар, розуміючи невиліковність і складність своєї хвороби (у нього був туберкульоз), Чехов просто раз і назавжди заборонив собі не тільки говорити, а навіть думати про хворобу. І ніхто ні про що не здогадувався, навіть рідні. Та і як можна було здогадатися, якщо Чехов завжди був життєлюбом, оптимістом, веселим, щирим і уважним господарем.
Серед творчого доробку письменника оповідання, повісті, п'єси. У своїх творах Чехов порушував важливі проблеми людсько­го буття. Усе життя він прагнув, щоб люди стали «кращими» і свято вірив у можливість цього.
3.            Робота з епіграфом.
— Подумайте, як слова чеховського героя, що слугують епігра­фом уроку, перегукуються з особистим життям письменника?
4.            Слово вчителя.
А. Чехов відомий як майстер оповідання. З деякими його творами ми ознайомимося на наших уроках. Але спочатку слід засвоїти нове поняття з теорії літератури.
5.            Словникова робота.
Оповідання — невеликий прозовий твір, сюжет якого засно­ваний на одному епізоді (зрідка кількох) з життя якогось персо­нажа (іноді кількох). Оповідання вимагає нерозгалуженого одно­лінійного, чіткого за будовою сюжету. Описи стислі, лаконічні. Важливу роль відіграє художня деталь.
6.            Виразне читання оповідання А. П. Чехова «Хамелеон» у перекладі В. Капустіна (або іншому перекладі на вибір учителя).
7.            Робота з текстом.
1)           Де відбувається дія оповідання?
2)           Назвіть головних персонажів.
3)           Яка пригода сталася на площі?
4)           Якою була реакція натовпу?
5)           Якими зображені місто і його жителі. Зачитайте.
6)           Про що свідчить такий опис?
7)           Знайдіть і зачитайте опис Очумєлова?
8)           Чи однаково поводить себе герой протягом твору? Від чого змінюється його поведінка?
9)           Як зовні проявляються зміни у поведінці?
10)      Дайте характеристику поведінки Очумєлова.
11)      Які почуття викликає у вас цей персонаж?
12)      Який із видів комічного використовує автор у цьому оповіданні?
8.            Творча робота.
Доведіть, що твір «Хамелеон» є оповіданням. Визначте еле­менти композиції.
9.            Обговорення проблемних запитань.
1)           Як      ви вважаєте, юрба співчуває Хрюкіну?
2)           Чому натовп так себе поводить?
10.       Бесіда.
1)           Що    відомо вам про хамелеона?
2)           Чому оповідання має назву «Хамелеон»?
3)           Кого у творі названо хамелеоном?
4)           Яку проблему порушує Чехов у своєму творі?
11.       Слово вчителя.
Звичайно, хамелеоном у творі є Очумєлов, оскільки саме його поведінка змінюється у залежності від ситуації. Його хамелеон­ство пояснюється підлабузництвом, плазуванням, запопадливістю перед вищими світу.
III.      III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Запитання для контролю.
1)           Якою постала перед вами особистість письменника?
2)           Які риси характеру Чехова достойні, на вашу думку, наслі­дування?
3)           Дайте визначення оповідання.
4)           Назвіть його жанрові особливості.
5)           Як ви вважаєте, чи є актуальною сьогодні проблема, висвітле­на автором «Хамелеона»?
IV.      IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти план оповідання. Творче завдання (на вибір): ство­рити «кіносценарій» і підготувати інсценізацію одного епізоду з оповідання Чехова «Хамелеон».


Завантажити

Комментариев нет:

Отправить комментарий