среда, 15 мая 2013 г.

Що робить людину щасливою? (Причини деградації Скруджа та його переродження. Смисл назви твору.)


Тема: Що робить людину щасливою? (Причини деградації Скруджа та його переродження. Смисл назви твору.)


Мета: допомогти учням зрозуміти причини деградації Скруджа; розвивати логічне мислення; формувати навички аналізу й синтезу; спонукати школярів замислитися над проблемами людського буття.
Обладнання: виставка малюнків учнів; ілюстрації до повісті.
ХІД УРОКУ
...Не гроші роблять людину щас­ливою, а людяність.
     Ч. Діккенс
I.                   ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
II.                СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.                  Вступне слово вчителя.
Не помилюся, коли скажу, що кожен з нас прагне піймати казкового синього птаха на ймення Щастя. Звичайно, кожен розуміє його по-своєму. Мабуть, є якісь істини, обов'язкові для всіх, що полегшують його пошуки. Під час уроку ми спробуємо їх віднайти.
2.                  Запитання і завдання.
1)                  Знайдіть портрет Скруджа. (Строфа І.)
2)                  Чому, на вашу думку, герой відкликається на будь-яке ім'я? Що цим підкреслюється? (Абсолютна байдужість Скруджа до всіх і до всього, навіть до своєї особистості.)
3)                  Що про нього говорили у місті? (Ніхто не міг сказати доброго слова. Його обходили навіть собаки.)
4)                  Доведіть, що Ебізінер — скнара. (Економив на всьому і на всіх: на вугіллі, на платні клеркові, відмовився від рідні, нічого не дозволяв навіть собі.)
5)                  Яке слово було для Скруджа «найлиховіснішим»? (Це було слово щедрість.)
6)                  Які ланцюги скував герой для себе? (Жадібність, жорстокість, байдужість.)
7)                  Що зрозумів Марлі й чого не бажає зрозуміти Скрудж? («Тур­бота про ближнього — ось чого я повинен був прагнути». (Строфа II.) Скрудж про це не хоче навіть слухати.)
8)                  Хто винен у тому, що сталося з героєм? (Тільки він сам.)
3.                  Аналіз першої подорожі. (Строфа II.)
Запитання.
1)                  Подумайте, у чому криється причина душевного холоду Скруджа? (У дитинстві хлопчик був позбавлений батьків­ського тепла, піклування, родинного кола. Він був дуже самотнім, тому неначе справді охолов.)
2)                  Чи любив він кого-небудь? (Зрадив і кохану, і друзів.)
3)                  Що завжди було найголовнішим для Скруджа? (Гроші.)
4)                  Чи принесли вони йому щастя? Підтвердіть словами з тек­сту. (Ні. «Один, як перст, на всьому білому світі»,— такий сумний висновок його минулого.)
4.                  Аналіз другої подорожі (Строфа III).
Запитання.
1)                  Підтвердіть словами з тексту, що Скрудж був жорстоким і байдужим.
2)                  Чи здійснилася його мрія? (Так, Скрудж став багатим.)
3)                  Чи став герой щасливим у теперішньому житті? (Ні. «Його багатство і людям не приносить добра, і його не втішає». Скрудж багатий, але самотній.)
4)                  Прослідкуйте, що призвело героя до самотності?
5)                  Який підсумок життя героя у теперішньому? (Втрата люд­ських почуттів призвела до деградації особистості.)
5.                  Колективне складання схеми «Ланцюжок помилок Скруджа».
6.                  Аналіз третьої подорожі (Строфа IV).
Запитання.
1)                  Як       ви вважаєте, що сприяло переродженню Скруджа? (Страш­не видовище власної смерті й відкриття того, що вона не викликала ні в кого співчуття.)
2)                  Яким шляхом Скрудж ішов до переродження? (Потрясіння від побаченого підштовхнуло до прозріння й розбудило давно забуте відчуття каяття. А спокута гріхів веде до очищення.)
7.                  Коментар учителя.
Очищення від зла, що панувало в його душі, відродило і сер­це героя. Скам'яніле від душевного холоду, воно було здатне на вияв лише негативних рис (похмурість, жадібність, жорстокість). Під впливом різдвяної подорожі воно розтало і стало таким, як у нормальної людини, здатним на добро, милосердя, співчуття, щедрість, людяність. І тільки тепер Скрудж відчув себе щасли­вим.
Ч. Діккенс доходить геніального висновку: «Не гроші роблять людину щасливою, а людяність». Митець вірив у духовне відрод­ження людини і прагнув донести це до свідомості читачів.
8.                  Обговорення схеми «Шлях Скруджа до щастя».
9.                  Запитання.
                Як ви розумієте назву твору?
10.              Коментар учителя.
Твір має поетичну назву — «Різдвяна пісня у прозі». Як ві­домо, різдвяні пісні відрізняються особливою піднесеністю і свят­ковістю, оскільки відображали велику радість: перемогу світла над пітьмою, добра над злом.
Наше життя занадто прозаїчне. Однак і в ньому є місце диву, що породжується життєдайним очищенням душі від зла, викли­каного вадами людського суспільства.
III.             ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Запитання.
1)                  Чи       можна сказати, що після подорожі Скрудж зрозумів сенс буття?
2)                  Які загальнолюдські моральні принципи відображено у творі?
IV.             ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти план характеристики Скруджа; дібрати матеріал про сім'ю Кретчитів.

Завантажити

Комментариев нет:

Отправить комментарий