пятница, 13 марта 2015 г.

Алегоричні образи. Головні життєві цінності у казці.

Тема. Алегоричні образи. Головні життєві цінності у казці.
Мета: донести до учнів алегоричний зміст казки А. де Сент-Екзюпері; розвивати навички аналізу художнього тексту, узагальнення прочитаного, логічне мислення, зв'язне мовлення; сприяти морально-етичному вихованню школярів.
Життя — це безперервний лан­цюг власних відкриттів.
Г. Гауптман, німецький письменник
I.                   ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
II.                АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Робота з епіграфом.
1)                  Як ви розумієте зміст епіграфа?
2)                  Як ви вважаєте, чи обмежуються життєві відкриття віком? (Мабуть, що ні. Адже людина вчиться усе життя.)
3)                  Які відкриття ви зробили для себе, вивчаючи казку «Ма­ленький принц»?
III.             СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.                  Обговорення проблемного запитання.
Які відкриття зробив Маленький принц під час своєї подо­рожі? Назвіть їх, розкажіть про них. (— Дізнався, що світ великий.
                Що світ населений різними людьми.
                Усі вони сповідують різні моральні принципи.
                Людина протягом життя шукає шлях до істини.
                Треба бути терплячим.
                Кожен відповідає за того, кого приручив.
                Головне — не втратити свою унікальність;
                Добре бачить тільки серце.)
2.                  Бесіда.
1)                  Як ви думаєте, відкриття Маленького принца стосуються тільки дітей чи й дорослих теж? (Усіх.)
2)                  У чому полягає важливість цих відкриттів? (Усі вони гуманні за своєю сутністю.)
3.                  Творче завдання.
                Наведіть приклади втілення названих принципів у казці.
4.                  Бесіда (продовження).
1)                  Яке значення мав ряд відкриттів для Маленького принца?
2)                  Яке ваше власне ставлення до цих проблем?
3)                  У чому, на вашу думку, полягає актуальність цих проблем сьогодні?
5.                  Словникова робота.
                Пригадайте, що таке алегорія? (Алегорія (грец.— іномов­лення) — спосіб двопланового художнього зображення, що ґрун­тується на приховуванні реальних осіб, явищ, предметів під конкретними художніми образами із відповідними асоціаціями та характерними ознаками прихованого. Алегорія ґрунтується на асоціативному переосмисленні самої сутності явищ і предметів у їх сукупності.)
У яких літературних жанрах використовується алегорія? (У байках.)
6.                  Творче завдання.
1)                  Знайдіть алегоричні образи у творі, поясніть їх. (Мешканці планет, на яких побував Маленький принц, є вті­ленням різних проявів людського єства; троянда — символ краси; баобаби — зло; Лис, змія — мудрість; криниця, вода — істина, що відкривається людині.)
2)                  Яка їхня роль у творі? (Вони допомагають авторові глибше розкрити філософський зміст казки, наводять читача на гли­бокі роздуми над життям, змушують замислитися над його сенсом.)
IV.             ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.                  Запитання для контролю.
1)                  У чому полягає алегоричний зміст казки?
2)                  У чому її виховне значення?
2.                  Розгадайте кросворд і у виділених клітинках ви прочитаєте назву прийому, який використовує автор.
1.                  Рослина, яку вирощував Маленький принц. (Троянда.)
2.                  Той, хто відкрив істину Маленькому принцові. (Лис.)
3.                  Господар другої планети. (Честолюбець.)
4.                  Почуття, яке охопило Маленького принца, коли він розлу­чився з Трояндою. (Горе.)

5.                  Господар першої планети. (Король.)
6.                  Господар шостої планети. (Географ.)
7.                  Господар четвертої планети. (Ділок.)
8.                  Господар третьої планети (Пияк.)
(Художній прийом — алегорія).
V.                ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися до письмового твору. Повто­рити жанрові ознаки притчі.


ГОЛОВНІ ЖИТТЄВІ ЦІННОСТІ У КАЗЦІ-ПРИТЧІ А. ДЕ СЕНТ-ЕКЗЮПЕРІ «МАЛЕНЬКИЙ ПРИНЦ»

ГОЛОВНІ ЖИТТЄВІ ЦІННОСТІ У КАЗЦІ-ПРИТЧІ А. ДЕ СЕНТ-ЕКЗЮПЕРІ «МАЛЕНЬКИЙ ПРИНЦ»
Мета: з'ясувати, які життєві цінності вважає головними автор казки; провести літературні паралелі; засвоїти терміни з теорії літе­ратури; виховувати прагнення до самовдосконалення.
Обладнання: схема «Скарбничка золотих висловів», текст мініатюри Ф. Крі- віна «Памяти Экзюпери» на партах; зашифрований вислів (на дошці).
Тин уроку: вдосконалення й узагальнення знань, вмінь, навичок.
ХІД УРОКУ
(На дошці — зашифрований вислів.)
ЮЦРЕСІАНБІРТОПЄАВУБАДОВ
— Сьогодні ми розгадаємо останню загадку Маленького принца. Розгадайте вислів. Як ви його розумієте? (Слід читати навпаки)
(Вислів: «Вода буває потрібна і серцю» означає, що, крім звичайної спраги, існує ще й спрага духовна, що виникає, коли людині необхідне розуміння, під­тримка, співпереживання... Як тіло не може довго жити без води, так і душа людини не витримає довго без дружби, любові, розуміння.)
1.                  Виявлення читацьких вражень учнів
                     Які епізоди вразили вас, здивували? А які примусили замислитися?
                     Яке ставлення виникло до героїв твору? Чому?
2.                  Бесіда за останніми розділами казки
•          Яким настроєм перейняті останні розділи казки? (Вони сумні, тому що Ма­ленький принц збирається залишити Землю, розлучитися зі своїми дру зями. Льотчикові боляче слухати розмову хлопчика й змії, адже він хоче зберегти Маленького принца, але той все ж таки вирішив повернутися до­дому.)
                     Як ви розумієте зникнення Маленького принца? Чому воно так схоже на смерть? Чи це і є смерть? (Маленький принц нібито повертається на свою зірку. І читачам, й оповідачеві дуже хочеться вірити, що так воно і ста­лося. Можливо, цей сум — від розлуки, від усвідомлення неможливості по­бачитися знову? Автор книги не дає однозначної відповіді на це питання. Мабуть, тому, що втрачати друзів завжди важко й сумно, навіть якщо вони залишаються жити.)
                     Чого навчає казка «Маленький принц»? На яких моральних цінностях наго­лошує у цьому творі Екзюпері? Ми дізнаємося про це, «відкривши» «Скарб­ничку золотих висловів».
 «Якщо йти все прямо та прямо, далеко не підеш...»
необхідно мати прихильність до когось, близькі, дружні стосунки; не бути як «перекотиполе»

 «Усі дорослі колись були дітьми, але мало хто з них про це пам'ятає»
подорослішавши, не намагайся знищити дитину в собі

«Прокинувся уранці, умився, привів себе до ладу — й одразу ж упорядкуй свою планету»
потрібно дотримуватися чистоти як фізичної, так і моральної; берегти свою 

 «Треба було судити не за словами, а за справами»
треба робити висновки про людину за її справами (слова можуть не відповідати дійсності)

 «Якщо зумієш правильно судити себе, значить, ти мудрий!»
оцінювати себе об'єктивно, визнавати свої помилки

 «Бачить одне лиш серце. Найголовнішого очима не побачиш»
довіряти своєму серцю, його велінню

«Ти назавжди відповідальний за тих, кого приручив»
бути вірним, відданим другом, нести відповідальність за близьких людей


Висновки. Які цінності, на думку Екзюпері, найголовніші у житті? {Любов, дружба, відданість, відповідальність, праця...)
3.                  Застосування літературознавчих термінів
                     Доведіть, що твір А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц» •— філософська казка-притча.
Цей твір — ...
...казка, тому що в ньому розповідається про фантастичні події; ...притча, тому що має яскраво виражений повчальний характер, має мораль; ...філософський, тому що в ньому розглядаються «вічні» проблеми — любо­ві, дружби, життя, смерті.
4.                  Літературні паралелі
—        Фелікс Крівін, відомий російський письменник, створив мініатюру «Пам'яті Екзюпері». Прочитайте її. (Див. Додаток на с. 140)
Бесіда
                     Чому Маленький принц залишився на Землі? (Знаходилися люди, які поми­рали за нього.)
                     3 якої причини інші люди берегли життя Маленького принца? («Свічі необ­хідно оберігати...» Маленький принц уособлює в собі ідеал моральної чисто­ти, відповідальності, вірності. Якщо цей ідеал зникне, люди не зможуть нормально жити далі.)
                     Які афоризми зустрічаються у цій мініатюрі? Як ви розумієте їх суть? («Душі не старіють, вони або народжуються старими, або залишаються юними назавжди», «Кожна людина повинна прагнути до своєї планети».)
Слово вчителя
                Якщо ви уважно читали казку Екзюпері, замислилися над вічними про­блемами життя, засвоїли нехитрі істини людського щастя, ви витратили час не­даремно.
Нехай образ Маленького принца залишиться з вами на все життя і допомо­же вам, ставши дорослими, не забути про дитину у вашій душі.

Прочитати оповідання К. Паустовського «Теплий хліб» (до наступного уро­ку домашнього читання).

Політ до людей, або як стати щасливим на своїй планеті. Розкриття основ духовно осмисленого життя. Проблема персональної відповідальності за вчинок.

Тема. Політ до людей, або як стати щасливим на своїй планеті. Розкриття основ духовно осмисленого життя. Проблема персональної відповідальності за вчинок.
Мета: розкрити філософський зміст казки, її проблематику; навчати робити узагальнен­ня й висновки; розвивати логічне мислення, навички виразного читання, зв'язного мовлення; сприяти вихованню високих моральних якостей школярів, відповідаль­ності за свої вчинки.
Обладнання: текст твору А. де Сент-Екзюпері.
У кожної людини свої зорі...
Бути людиною — це відчувати від­повідальність.
А. де Сент-Екзюпері
I.       МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Вступне слово вчителя.
Коли настає таємнича ніч, на небі з'являються зорі. Ці яскраві й незвичайні квіти неба притягують погляди й душі людей. Одні довіряють їм найпотаємніше, інші — освідчуються в коханні, хтось загадує бажання, а комусь вони служать дороговказами.
А ще, дивлячись на неосяжний простір зоряного неба, відчу­ваєш себе маленьким та беззахисним, і охоплює якесь нестримне бажання бути щасливим.
Про те, як знайти дорогу до щастя, що означає бути щас­ливим на своїй планеті,— філософська казка-притча А. де Сент- Екзюпері «Маленький принц».
II.      ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Постановка проблемного запитання.
Як стати щасливим на своїй планеті?
III.     АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Бесіда.
1)      Згадайте, де жив Маленький принц? (На маленькій планеті, астероїді В-612.)
2)      Опишіть його планету. Що на ній було? (Трави корисні й шкід­ливі, баобаб, троянда.)
3)3а  яким правилом жив герой? (Вставши вранці, вмийся, прибери свою планету.)
4)      Подумайте, у чому полягає символічне значення опису малень­кої планети героя. (Маленька планета стає уособленням усього того, що має кожна людина: дім, квартира, вулиця, місто.)
5)      Чого не вистачало Маленькому принцу? (У нього не було друга.)
6)      Як ви вважаєте, чи міг стати його другом хто-небудь із жи­телів тих планет, де він уже побував? (Ні.)
IV. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
—      Подумайте, чому Маленький принц після тривалої зоряної подорожі прилетів на землю? (Тому що казка про земні пробле­ми, а не про космічні.)
—      Розкажіть, якою зображена у казці Земля (розділ XVI).
«Уроки» Маленького принца
1)Чому       автор пише: «Земля — планета не проста»? Поясніть. (Реальне життя — річ складна.)
2)      Як почувається на Землі Маленький принц? (Самотньо.)
3)      Кого шукає він на Землі? Чи знайшов герой те, що шукав? (Герой шукає людей, а бачить тільки високі гострі скелі.)
4)      Чому Маленький принц заплакав? (Він відчув себе безсилим і самотнім.)
5)      Яку трагедію пережив герой на Землі? (Дорога привела його в сад, де росли троянди. їх було дуже багато. Виявилося, що його квітка не була унікальною.)
6)      Подумайте, яку проблему порушує автор у цьому розділі (розділ XX). (Маленький принц зрозумів, як він помилявся. Квітка його гордості й утіхи виявилася звичайною трояндою і втратила свою неповторність. Маленький принц теж боїться втратити себе, загубитися у світі, стати таким, як усі.)
7)      Хто допоміг Маленькому принцу? (Лис.)
4.      Творчі завдання.
1)      Подумайте, які істини відкрив Лис героєві.
2)      Знайдіть у тексті вислови, що розкривають погляди Лиса. Дай­те тлумачення цих фраз. («Нема нічого досконалого на світі». «Люди усі однакові». «Пізнати можна тільки те, що приручив». «Мова — джерело непорозуміння». «Треба бути терплячим».)
Моральний зміст твору
1)У    чому, на вашу думку, полягає мудрість фрази Лиса: «Ти завжди відповідаєш за того, кого приручив»? (Якщо ти до­зволив кому-небудь увійти у твій «мікросвіт» або сам увійшов до когось, ти мусиш відповідати за цю людину.)
2)      Який секрет відкрив Лис герою? («Добре бачить тільки серце. Найголовнішого очима не побачиш».)
3)Що мається на увазі під словом «найголовніше»? (Світ, лю­дину потрібно відчувати душею.)
4)      Чому після всього Маленький принц ще більше полюбив троянду? (Бо це була його троянда. А ми найбільше любимо те, у що вклали душу.)
1)Чому       льотчик і Маленький принц прийшли до криниці? (їх обох мучила спрага.)
2)      Як ви розумієте фразу: «Вода буває потрібна і серцю»?
3)      Подумайте, символом чого є криниця? (Символом істини, що відкривається людині.)
(Від слів: «Криниця, до якої ми прийшли, була не така, як інші ...» до слів «... я теж був щасливий...».) Завдання для коментаря.
1)      Подумайте, чому герої стали щасливими? (Бо вони після довгих пошуків нарешті пізнали істину.)
2)      Маленький принц сказав льотчикові: «І ти утішся!». Що це означає? (Це слова із Нагірної проповіді з Біблії. їх смисл у тому, що, пізнавши усі страждання на шляху до істини, ти обов'язково знайдеш спокій і втіху.)
1)Як  зрозуміти фінал казки?
2)      Як Маленький принц пояснював свою смерть? Як ви розуміє­те його слова?
3)      Чому він подарував льотчикові зорі?
Фінал твору (його тлумачення).
Маленький принц помирає. Та читач бачить смерть його фі­зичного тіла. А душа героя перероджується. Маленький принц не помер, а переродився в іншу форму, значно вищу — духовну. Він помирає, щоб воскреснути у тих зорях, які подарував льотчикові.
Зорі стають символом високого й прекрасного, що існує в лю­дині. Зоряний світ душі посилається усім нам від народження, та не завжди люди бережуть його.
V.      ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
t
1.      Робота з епіграфами.
1)Як  ви розумієте слова: «У кожної людини свої зорі»? (Усі ми різні, але для всіх є щось спільне: моральні основи життя, духовність.)
2)      Як слова другого епіграфа перегукуються зі словами Лиса про те, що «людина відповідає за того, кого приручила»?
3)      Доберіть синонім до слова приручати. (Піклуватися.)
2.      Бесіда.
1)Як  стати щасливим на своїй планеті?
2)      Які основи духовно осмисленого життя закладає А. де Сент- Екзюпері у своїй казці?
3.      Заключне слово вчителя.
А. де Сент-Екзюпері разом зі своїм улюбленим героєм Ма­леньким принцем лине у вічному польоті до людей із нагаду­ванням, що всі вони живуть на єдиній планеті. В ім'я її збере- Ж6ННЯ потрібно змінитися духовно, очиститися від вад, забути непорозуміння, прагнути до самовдосконалення, берегти чистим світ своєї душі. І тоді ти будеш щасливим на своїй планеті.
VI.    ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Дібрати матеріали про стосунки головного героя з іншими персонажами казки-притчі.


Сенс подорожі Маленького принца Всесвітом

Тема. Сенс подорожі Маленького принца Всесвітом.
Мета: з'ясувати філософський зміст казки; поглиблювати навички аналізу тексту, навчати робити узагальнення й висновки; розвивати творчу уяву, логічне мислення, навички виразного читання; допомагати учням розбиратися у складних філософських питаннях про сенс людського існування.
Обладнання: тексти казки-притчі «Маленький принц»; ілюстрації А. де Сент-Екзюпері до твору; малюнки школярів.
Треба шукати серцем...
        А. де Сент-Екзюпері
I.                   АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1.                 Бесіда.
1)                Дайте визначення філософської казки-притчі.
2)                У чому полягає її відмінність від народної та літературної?
3)                Як     ви думаєте, що у своїй казці письменник вигадав, а що взяв із життя?
2.                 Перевірка письмових робіт, виконаних удома.
Дати тлумачення підібраним висловам про сенс буття. (Учні пояснюють вислови після зачитування виписаного.)
II.                ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
III.             СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.                 Обговорення проблемних запитань.
1)                Що   означає «шукати серцем»?
2)                Хто з героїв твору, на вашу думку, «шукає серцем»?
2.                 Індивідуальна робота за картками.
Картка №1
1)      У чому, на думку автора, полягає відмінність між дорос­лими і дітьми?
2)      На чиєму боці письменник?
Картка №2
1)      Яке ваше перше враження від Маленького принца? Де він жив?
2)      Створіть його словесний портрет (деталі портрета, по­ведінки).
Картка №3
1)      Як Маленький принц сприймав світ?
2)      Подумайте, чому він не хотів прив'язувати баранця?
3)      Як ви розумієте фразу: «Якщо йти тільки прямо, далеко не підеш»?
Картка №4
1)      Якою є Троянда Маленького принца? Опишіть її.
2)      Чому вона так поводилася?
Картка № 5
1)      3 якою метою Маленький принц воював з баобабами?
2)      Подумайте, символом чого вони є?
Картка №6
1)      Чому Маленький принц вирушив у подорож? Зачитайте відповідні рядки з тексту.
2)      Як до цього поставилася Троянда?
3.                 Бесіда з елементами аналізу тексту казки-притчі.
Мандрівка 1 (розділ X).
1)                Хто   жив на першому астероїді?
2)                Яка фраза є ключовою для розуміння цього образу?
3)                Як ви розумієте фразу: «Себе судити набагато важче, ніж інших. Якщо ти зможеш судити самого себе, то ти справді мудрий»?
4)                Як ви вважаєте, чи здатен король «судити себе»? Він мудрий чи ні?
5)                Чому Маленький принц не хотів залишатися на цій планеті?
Мандрівка 2 (розділ XI).
1)                Що   вразило Маленького принца на планеті честолюбця? Що залишилося для нього незрозумілим?
2)                Яка фраза допомагає розкрити образ честолюбця?
3)                Уособленням якої риси є честолюбець?
Мандрівка 3 (розділ XII).
1)                Чому Маленькому принцу стало невесело на планеті пияка?
2)                Навіщо той так пив? (Щоб забути про совість».)
3)                Подумайте, символом чого є цей образ.
Мандрівка 4 (розділ XIII).
1)                Чим  займався ділок?
2)                Чи була його діяльність доцільною?
3)                Для   чого діловій людині зорі?
4)                Чому Маленький принц сказав, що ділок думає так само, як і пияк? У чому їхня подібність?
5)                Який підсумок зробив герой, прощаючись із діловою люди­ною?
Мандрівка 5 (розділ XIV).
1)                Чому Маленький принц вирішив, що у «роботі ліхтарника все ж таки є сенс»?
2)                У чому цей сенс полягає?
3)                Яку головну рису можна виділити у характері ліхтарника?
Мандрівка 6 (розділ XV).
1)                Чим  займався географ?
2)                Яка фраза є ключовою для розуміння цього образу?
3)                Яке враження справив географ на гостя?
4)                Яка риса вдачі географа робить його образ не зовсім приєм­ним?
4.                 Узагальнення результатів бесіди. Колективне складання схеми «Зоряна мандрівка Маленького принца» (система планет твору).
5.                 Узагальнююча бесіда.
1)                Про  що дізнався Маленький принц під час мандрівки? (Він зіткнувся з багатьма різними рисами людей.)
2)                Що зрозумів герой? (Шлях до істини нелегкий. Доводиться бачити багато негативного, проходити через різні випробу­вання.)
3)                Подумайте, чи мав хтось із господарів астероїдів високі мо­ральні принципи?
4)                Як ви гадаєте, схема зоряної системи, складеної на уроці, характерна для світу дітей чи дорослих? Чому? (Для світу дорослих.)
6.                 Робота за ілюстраціями А. де Сент-Екзюпері.
1)                Чому малюнки Сент-Екзюпері схожі на дитячі?
2)                Хто їх намалював? (Льотчик, коли йому було 6 років.)
3)                Про що свідчать ці малюнки? (Про те, що між людьми немає взаєморозуміння, бо люди не хочуть і не можуть зрозуміти одне одного.)
4)                Згадайте, хто зрозумів малюнки льотчика? (Маленький принц.) Чому? (Бо він був дитиною, тобто чистим душею.)
IV.            ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.                 Робота з епіграфом.
1)                Як ви розумієте слова Сент-Екзюпері, які є епіграфом до уроку?
2)                Хто, на вашу думку, здатний шукати серцем: діти чи дорослі?
2.                 Запитання для контролю.
1)                Як     ви розумієте фразу: «Тільки діти знають, що шукають»?
2)                Чому, на думку автора, дорослі втрачають цю здатність?
3)                3)Хто       з героїв казки здатний «шукати серцем»? (Маленький принц.)
4)                У чому, на вашу думку, полягає символічне значення зоря­ної подорожі героя? (Людина увесь час перебуває у пошуку. Подорож Маленького принца — це шлях до пізнання світу, шлях до істини.)
5)                Як ви думаєте, образи мешканців планет реальні чи сим­волічні? (Це образи-символи, що є втіленням різних проявів людського єства.)
3.                 Заключне слово вчителя.
Шукати серцем означає прагнути пізнати істину, сенс буття через моральні принципи. Для цього треба бути чистим душею, як дитина. На жаль, дорослі часто втрачають цю чистоту, забувають про свою «внутрішню батьківщину» — дитинство. Мудра казка А. де Сент-Екзюпері змушує замислитися над тим, чи правильно ми живемо, які цінності сповідуємо. Дітей казка ненав'язливо повчає, готуючи до вибору правильної життєвої дороги.
V.      ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Дібрати матеріал про подорож Маленького принца на Землю. Подумати над запитанням: «Які нові для себе істини відкрив Маленький принц під час перебування на Землі?».