ШАНДОР ПЕТЕФІ —
ВИДАТНИЙ УГОРСЬКИЙ ПОЕТ (1823-1849). ВІРШ «КОЛИ ТИ МУЖ, БУДЬ МУЖНІМ...»
Мета: познайомити
учнів з біографією Ш. Петефі, навчати аналізувати учнів поетичний твір;
розвивати зв'язне мовлення; виховувати повагу до подвигу людини.
Обладнання: портрет Ш.
Петефі, збірка віршів поета, музичний запис мелодії угорського народного танцю
— чардашу, карта світу.
Тип уроку: первинне
ознайомлення з матеріалом.
И
там, где скачут взмыленные кони, Гремят орудия, где борется народ, Там звучный
голос Шандора Петефи Свободы песнь бессмертную поет.
Л. Беньямин
ХІД УРОКУ
I.
Мотивація
навчальної діяльності
¾
Зараз
ви прослухаєте музичний фрагмент народного танцю одного з європейських
народів. Спробуйте відгадати, яким народом була створена ця музика, і
дізнаєтеся, у якій країні жив і творив відомий поет Шандор Петефі. (Звучить
чардаиі.)
¾
Ця
країна — Угорщина. Про її славнозвісного сина йтиме мова сьогодні на уроці.
II.
Вивчення нового
матеріалу
1.
Повідомлення
учня-«географа» про сучасну Угорщину
¾
Столиця
Угорщини — Будапешт. Населення — 10,4 млн чоловік. Національний склад
населення: угорці (мадьяри) — 88 %, цигани — 3 %, німці — 2,5 %, словаки,
хорвати, румуни. (Робота з картою)
Угорщина — це держава у Центральній
Європі. На півночі межує зі Слова- кією, на північному сході — з Україною, на
сході — з Румунією, на півдні має кордон із Сербією, Хорватією й Словенією, на
заході — з Австрією. Загальна площа — 93 тис. кв. км.
Державна мова — угорська, поширені також
англійська, німецька, російська мови.
Парламентська республіка з президентською
формою управління.
¾
Не
випадково ми заговорили про Угорщину, тому що понад усе на світі Ш. Петефі
любив свою Батьківщину, заради неї жив і творив, заради неї віддав своє життя.
2.
Ознайомлення з
біографією поета (за матеріалами підручника)
3.
Робота з текстом
вірша «Коли ти муж...»
1)
Виразне читання поезії вчителем
2)
Словникова робота
Муж — мужчина.
Демосфен — давньогрецький оратор і
політичний діяч.
3)
Бесіда
•
Що
означає для автора бути мужнім? Наведіть приклади з тексту.
Знайти життєву путь (знайти себе, своє
покликання і дотримуватися його). Творити у вирі битви (бути людиною творчою й
сміливою). Вміти правду боронити (думати про справедливість, про бідних і беззахисних).
Зуміти заради правди зламати життя своє
(ризикувати своїм життям, пожертвувати собою).
Боротися й страждати, але своєї волі не
віддати (бути незалежним, вільним, не продаватися).
•
Як
можна пояснити девіз ліричного героя «Голодний, але вільний»? Чи жив за дим
девізом сам поет?
•
Визначте
тему та ідею вірша.
Тема — це те, про що розповідається у
творі.
Ідея — головна думка твору.
Відповідь
Тема — розповідь про те, що, на думку
поета, означає бути мужнім.
•
Подумайте:
цей заклик стосується лише чоловіків чи всіх людей?
Ідея — заклик до людини бути мужньою,
сміливою, чесною, справедливою, вільною, бути готовою захищати правду і волю зі
зброєю в руках, покласти за них своє життя.
Таке життя не буде легким, але воно буде
гідним звання Людини. Автор закликає людей цінувати не комфорт і багатство, а
волю, правду, справедливість, хоча іноді здобути їх можна лише дорогою ціною
власного життя.
•
Які
образи зустрічаються в поезії?
Муж, лялька на шворках, пес недолугий,
гроза, меч, дуб, трава.
•
Які
художні засоби вам відомі? Епітети — художнє означення.
Порівняння — зіставлення одного явища з
іншими за спільною ознакою. Метафора — перенесення ознак чи дії одного предмета
на інший за подібністю.
Знайдіть ці художні засоби в тексті вірша.
Епітети — мужній, кволий, сміливий, навісна.
Порівняння — замовкни, як змовкає гроза за
краєм гір; будь дубом, який гнеться під вітром, як трава.
Метафори — пес недолугий — доля; лялькою
на шворках в руках долі не будь; будь дубом, котрого буря з корінням вирива.
З якою метою вони використовуються у
вірші? (Роблять поезію образнішою, яскравішою, мову вірша — точнішою,
виразнішою.)
III.
Підбиття підсумків
уроку
«Мікрофон»
Сьогодні на уроці ми:
•
дізналися
про життя і творчість Ш. Петефі;
•
прочитали
вірш «Коли ти муж...»;
•
працювали
над визначенням теми та ідеї поезії;
•
пригадали
визначення художніх засобів;
•
вчилися
знаходити у тексті епітети, метафори, порівняння.
IV.
Домашнє завдання
Порівняти вірш Ш. Петефі «Коли ти муж...»
і поезію Р. Бернса «Чесна бідність».
Індивідуальне завдання: учневі-Петефі
підготувати розповідь про діяльність ПІ. Петефі під час революції 1848 р.
Комментариев нет:
Отправить комментарий