вторник, 26 ноября 2013 г.

Взаємоповязане та паралелье виникнення схожих елементів у міфах різних народів.


Тема. Взаємоповязане та паралелье виникнення схожих елементів у міфах різних народів.
Мета: навчати учнів систематизувати набуті знання; розвивати логічне мислення; виховувати культуру мовлення, письма, навички спостережливості, вміння самостійно працювати з текстом.
Обладнання: тексти вивчених міфів, збірки народних казок.
ХІД УРОКУ
I.                  ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
II.               АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Запитання.
1.                 Що   називається міфом?
2.                 Що таке міфологія?
III.    СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.                 Порівняльний аналіз вивчених текстів.
Знайдіть схожі елементи у міфах давніх слов'ян, єгиптян, ін­дійців та китайців. (Хаос, що панував із самого початку у світі; яйце як першооснова життя; утворення неба і землі; потоп; головний бог впливає на богів, людей; він створює людину із глини; зло на землі (порушення Божих заповідей, сварки, не­гативні явища у суспільстві).)
2.                 Обговорення проблемного питання.
Фізкультхвилинка
Чим пояснити, що у міфах різних народів з'являються схожі елементи?
3.                 Коментар учителя.
Причини появи схожих елементів у міфах різних народів учені пояснюють по-різному.
Одні вважають, що це сталося у результаті запозичень еле­ментів міфології одного народу іншим через постійні контакти між ними.
Інші учені підтримують гіпотезу про невзаємозв'язане, пара­лельне виникнення схожих елементів у міфології різних народів. На їхню думку, це обумовлено схожістю умов життя, інтересів, життєвих прагнень, ідеалів.
4.                 Словесне малювання головних богів у різних міфологіях світу.
IV.    ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.                 Самостійне складання учнями запитань для самоконтролю.
2.                 Відповіді на запитання в парах.
V.      ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.                 Створити ілюстрації до улюблених міфів.ї
2.                 Записати в зошит значення терміну «казка».






Тема. (РМ) Складання порів­няльної таблиці для характеристики міфу та казки.
Мета: формувати в учнів вміння систематизувати набуті знання; розвивати логічне мислення; виховувати культуру мовлення, письма, навички спостережливості, вміння самостійно працювати з текстом.
Обладнання: тексти вивчених міфів, збірки народних казок.
ХІД УРОКУ
I.                  ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
II.               АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Запитання
1.                 Що   називається міфом?
2.                  Що таке міфологія?
3.                  Що таке казка?
III.           СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.                  Слово вчителя.
Дуже близьким до міфу фольклорним жанром є казка. Спро­буймо порівняти їх між собою і знайти спільні та відмінні риси. Але спочатку пригадаймо, що називають казкою. (Казка — це один з основних жанрів епічної творчості; епічний, сюжетний, художній твір усного походження, в основі якого лежить захоп­лююча оповідь про вигадані події та явища, що сприймаються і переживаються як реальні.)
Фізкультхвилинка
2.                  Порівняльний аналіз міфу та казки як літературних жанрів.
1)                  Подумайте, до якого виду творчості (усного чи писемного) належать міфи і казки (Це вид усної народної творчості.)
2)                  Чи можна назвати авторів цих творів? (Ні, це витвір колек­тивної фантазії.)
3)                  Що покладено в основу казок та міфів — реальні події чи вигадка? (В основі міфів лежать реальні події, в основі каз­ки — вигадка.)
4)                  3 якою метою створювалися казки і міфи? (Міфи виникали з потреби пояснити світ, а казки — як свідома вигадка, що мала на меті певне повчання. В її основі — протиставлення мрій та дійсності.)
5)                  Хто є героями міфів і казок? (Герої міфів — міфічні істоти, тісно пов'язані з віруваннями наших предків. Серед них люди, герої, боги. У казках дійові особи згруповані контрастно і виступають носіями певних людських якостей (добрі — злі, сміливі — боягузи тощо). Серед казкових героїв найчастіше трапляються звірі, люди, рослини. У казках — герой сам творець своєї долі, а у міфах усе вирішують боги.)
6)                  3 якою метою у цих творах використовувалися елементи фантастики? (У міфах і казках елементи фантастики допо­магають розкрити основний задум.)
7)                  У чому полягає особливість композиції казки? (Казка скла­дається із зачину, основної частини, кінцівки. Характерними є однакові початки («Були собі....») та закінчення («Стали жити-поживати і добра наживати»).)
8)                  Подумайте, чи мають таку чітку композицію міфи та перека­зи. (Ні. Чітка структура відсутня, характерним є повільний, неспішний розвиток дії.)
9)                  Які особливості сюжету міфів і казок? (Казка має багатоепі­зодний сюжет із драматичним розвитком подій, переважно зі щасливим кінцем. У міфах сюжет теж багатоепізодний, але закінчення буває різним.)
10)              Які особливості мови цих творів? (Мова міфів, переказів, легенд, казок образна, поетична. Для неї є характерним уживання епітетів, гіпербол, порівнянь, повторів, інверсій.)





3.                  Колективне складання порівняльної таблиці «Характерні особ­ливості міфу і казки».
Казка
Міф
Спільні риси
1. Жанр усної народної творчості.
2. Колективний твір.
3. Вигадані події, герої.
4. Елементи фантастики.
5. Образність поетичність мови.


Казка
Міф
Відмінні риси
1. Свідома вигадка, що мала на меті повчання. В основі — протиставлення мрії і дійсності.
1. Виникли з потреби пояснити світ, природні явища.
2. Дійові особи (люди, рослини, звірі) згруповані контрастно, виступають носіями певних люд­ських якостей.
2. Герої — міфічні істоти, пов'язані з віруваннями наших предків.
3. Герой — сам творець своєї долі, бореться за неї.
3. Віра у вплив вищих сил на долю людей, цілих народів.
4. Традиційна структура і компо­зиція (зачин, основна частина, кінцівка), подібні початки і заключення.
4. Відсутність строгої структури, характерний повільний, неспіш­ний розвиток дії.
5. Сюжет багатоепізодний із дра­матичним розвитком подій, але щасливим закінченням.
5. Сюжет багатоепізодний, але закінчення різне.
IV.           ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Завдання учням.
Користуючись таблицею, складіть усну розповідь:
1.             про        особливості жанру казки;
2.             про особливості міфу;
3.             про відмінності між міфом і казкою.
V.               ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати повідомлення про Давню Грецію (під керівництвом учителя).


Завантажити

Комментариев нет:

Отправить комментарий