воскресенье, 9 ноября 2014 г.

А. П. Чехов. «Товстий і тонкий»

Тема. А. П. Чехов. «Товстий і тонкий».
Мета:   допомогти учням зрозуміти зміст оповідання, осмислити авторську іронію; розвивати зв'язне мовлення учнів, логічне мислення, навички аналізу художнього твору, образів персонажів; виховувати негативне ставлення до запопадливості та підлабузництва.
Обладнання: тексти оповідання А. П. Чехова «Товстий і тонкий» (у перекладі на вибір учителя); портрет А. Чехова; словник літературознавчих термінів.
ХІД УРОКУ
Чехов сформував власне бачення життя і тому став вище нього. Він висвітлює життєві нудьгу, нісенітниці, прагнення, увесь хаос буття з найвищої точки зору.
    М. Горький
I.             ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
II.          АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1.            Перевірка складених планів (3—4 учні), їхнє оцінювання.
2.            Перевірка творчого завдання (декілька груп учнів).
3.            Бесіда.
1)           Дайте визначення оповідання.
2)           Назвіть його жанрові особливості.
3)           Що таке композиція?
4)           Назвіть елементи композиції.
III.      СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.            Виразне читання оповідання А. П. Чехова «Товстий і тонкий» (у перекладі В. Капустіна або іншому перекладі на вибір учителя).
2.            Переказ прочитаного оповідання.
3.            Бесіда.
1)           Назвіть головних героїв оповідання.
2)           Де відбувається дія твору?
3)           Протягом якого часу відбувалася подія, описана у творі?
4)           Якою була зустріч колишніх однокласників? Проілюструйте відповідь словами тексту.
5)           Як поводять себе обидва герої у перші хвилини зустрічі?
6)           Хто перший почав бесіду?
4.            Усне «словесне малювання».
— Якими ви «бачите» героїв оповідання. Опишіть їх.
5.            Робота з текстом.
1)           Про що дізнається читач із розповіді тонкого?
2)           Простежте, як змінюється його інтонація під час розповіді?
3)           Чим      це пояснюється?
4)           Який момент, на вашу думку, є кульмінаційним?
5)           Як це повідомлення вплинуло на героїв? Зачитайте слова з тексту.
6)           Як ви вважаєте, ця усмішка була щирою?
7)           Як тонкий починає поводитися?
8)           Як до цього поставився товстий?
9)           Від чого товстого «занудило»?
10)      Чим скінчилася ця зустріч?
6.            Обговорення проблемної ситуації.
1)           У тексті двічі звучить фраза: «... Були приємно приголом­шені». Коли вона звучить?
2)           Подумайте, яка її роль у тексті?
7.            Бесіда.
1)           Які почуття у вас викликає тонкий? Чому?
2)           Який вид комічного вживає автор у цьому оповідання?
3)           Що спільного між оповіданнями «Хамелеон» та «Товстий і тонкий»?
4)           У чому повчальне значення оповідання «Товстий і тонкий»?
8.            Робота з епіграфом.
1)           Як слова М. Горького, що слугують епіграфом уроку, пере­гукуються з темою оповідання?
2)           Вище яких негативних проявів життя став автор?
IV.      ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Запитання для контролю.
1)           Які негативні явища життя висвітлив А. Чехов у своїх опові­даннях?
2)           Які жанрові особливості відобразилися у творах?
3)           Над ким сміється автор?
4)           Які засоби комічного він використовує?
V.          ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Написати твір-мініатюру «Які уроки я виніс (винесла) з опові­дань А. П. Чехова?»

Комментариев нет:

Отправить комментарий