воскресенье, 9 ноября 2014 г.

Прославлення сили людського характеру

Тема. Прославлення сили людського характеру.
Мета: навчати учнів відокремлювати головне та другорядне щодо провідної думки твору, аналізувати текст і характеризувати художні образи; удосконалювати навички виразного читання, аналітичного мислення; виховувати впевненість у своїх силах, наполегливість у досягненні поставленої мети.
Обладнання: тексти роману Ж. Верна «П'ятнадцятирічний капітан»; запис музики І. Дунаєвського до кінофільму «Діти капітана Гранта»; ілюстрації до твору.
ХІД УРОКУ
Фортуна вибирає сміливих.
      Еразм Роттердамський
I.                   І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
II.                АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Перевірка домашнього завдання
Учитель перевіряє плани до II частини роману, оцінює їх.
III.             СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.                  Слово вчителя.
(Звучить мелодія І. Дунаєвського.)
Вслухайтеся у прекрасну мелодію І. Дунаєвського із кіно­фільму «Діти капітана Гранта», створеного за романом Ж. Вер­на. У ній — романтика мандрів, свіжий вітер, що надимає білі вітрила, ліризм і замріяність, рішучість і оптимізм. У пісні є такі слова:
Кто привік за победу бороться, С нами вместе пускай запоет: «Кто весел — тот смеется, Кто хочет — тот добьется, Кто ищет — тот всегда найдет!»
Вони додають упевненості, кличуть уперед, надихають на подолання труднощів. Це гімн сміливим і відважним, яких, за словами Е. Роттердамського, і вибирає фортуна.
Наше завдання — проаналізувати образи героїв роману, що стали втіленням мрій автора про справжню людину.
2.                  Переказ епізодів, у яких розкривається сила людини.
3.                  Бесіда.
1)                  Хто     з героїв, на вашу думку, виявив силу характеру у кри­тичних ситуаціях? (Капітан Халл, Дік Сенд, Геркулес, місіс Уелдон.)
2)                  Як це характеризує персонажів роману? (Вони сміливі, рі­шучі, мають власну гідність, завжди думають про інших.)
4.                  Слово вчителя.
У багатьох романах Ж. Верна зовсім відсутні жіночі образи. На думку письменника, жінки заважають його героям у вико­нанні особливо важливих завдань.
5.                  Бесіда (продовження).
1)                  Якою  змальована місіс Уелдон? (Вона любляча мати, гарна дружина, добра, милосердна. Та разом з тим смілива, вольова.)
2)                  У романі є ще один жіночій образ. Це темношкіра Нен, нянька Джека. Як поводить себе героїня? (Вона дуже добра, любить своїх господарів, вірно їм служить. У полоні Нен поводилася мужньо, гордо.)
3)                  Що сталося з Нен? (Вона померла, не витримавши переходу.)
6.                  Слово вчителя.
Французький дослідник Гіслен де Дісбах писав: «У Жуля Верна не знайдеш героя, який би не був готовий ставити під загрозу життя задля порятунку іншого. Активна великодушність, намагання прославити людину, що зобов'язує її спрямувати свої зусилля на благо суспільства — ось ті великі тенденції, що характеризують творчість письменника з точки зору моралі». Свою заповітну мрію про справжню людину автор втілив у таких улюблених героях роману: капітан Халл, містер і місіс Уелдон, Дік Сенд, Геркулес.
7.                  Колективне складання схеми «Ідеал людини у творах Ж. Верна».

IV.             ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.                  Бліц-турнір «Перевір себе».
1)                  Прізвище боцмана «Пілігрима». (Говік.)
2)                  Місто, у якому навчався Дік Сенд. (Сан-Франциско.)
3)                  Наука, якою займався кузен Бенедикт. (Ентомологія.)
4)                  У кого переодягнувся Геркулес, коли рятував Діка? (У чак­луна.)
5)                  Від чого помер Муані-Лунга? (Від «вогняної води», тобто пуншу.)
6)                  Назва ріки, по якій пливли мандрівники після похорон Самюеля Вернена. (Конго.)
7)                  Як називається комаха, яку привіз Бенедикт із мандрівки? (Павук.)
2.                  Запитання для контролю.
-                    Які риси, з погляду автора, характеризують справжню людину?
V.                ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Дати письмову відповідь на питання: «Як стати справжньою юдиною?» Дібрати цитатний матеріал до образу Геркулеса.

Комментариев нет:

Отправить комментарий