воскресенье, 9 ноября 2014 г.

Еволюція образу головного героя казки О. Уайльда «Хлопчик-зірка»

Тема уроку    Еволюція образу головного героя казки О. Уайльда «Хлопчик-зірка»
Мета уроку
навчальна: допомогти учням краще засвоїти ідейно-художній зміст та особливості казки, її образів; розвивальна: розвивати логічне образне мислення, навички спостерігача над текстом, характеризувати образи героїв у розвитку, уміння висловлювати свою думку; виховна: виховати повагу до загальнолюдських моральних цінностей та норм поведінки.
Обладнання: учнівські малюнки, портрети О. Уайльда
  Гляди не забудь: Людиною будь!
                                                                             Народна мудрість.
Т.Л. – літературна казка, художні образи, антитеза
                                             Хід уроку
       I.            Оголошення теми, мети уроку.
    II.            Мотивація начальної діяльності.
О. Уайльд зазначив, що його казкові твори є повчаннями, які з метою зацікавлення публіки викладено у формі вигадки. А ще те, що його казки призначені «для дорослих дітей від 18 до 80 років». І це справді так, адже в них порушено такі досить дорослі проблеми, як гріх і спокута, краса і потворність, краса зовнішня і внутрішня, добро і зло.
Але із такими поняттями стикаються часто й діти, тому треба вміти розбиратися в цьому, чого ми й учитимемося сьогодні на уроці.
ІІІ.     Актуалізація опорних знань.
Літературний диктант «Так» чи «Ні»
1.      Коли Дроворуби йшли додому через ліс, їх обступили звірі, вимагали теплий одяг для себе (Ні)
2.      Дроворуби знайшли загорнуту в золотий плащ дитину (Так)
3.      Дружина Дроворуба дуже зраділа дитині, бо в них не було своїх (Ні)
4.      Красивий Хлопчик-зірка ріс гордим, жорстоким, егоїстичним (Так)
5.      Хлопчик-зірка запропонував прогнати брудну жебрачку із села (Так)
6.      Коли Хлопчик-зірка став потворним, друзі його підтримали й пообіцяли допомогти розшукати матір (Ні)
7.      Хлопчика-зірку викупив злий Чаклун (Так)
8.      Усі звірі, бачачи, що Хлопчик-зірка став добрим і дуже страждає,почали шукати для нього монети (Ні)


9.      Хлопчик-зірка став справедливим володарем усього міста над річкою (Так)
VI.             Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.
1.      Знайдіть у тексті і зачитайте опис Хлопчик-зірки.
-          Про те, до чого привела ця краса, ми зараз побачимо.
2.      Інсценізація зустрічі матері з сином.
     Суд над літературним героєм:
Секретар: Усім підвестися, суд іде!
Суддя: Судове засідання оголошую відкритим. Розглядаємо справу №175 щодо звинувачення у найстрашнішому вчинку-образі рідної матері - підсудного Хлопчика-зірку.
Секретар: Слово надається прокурору.  
       Прокурор звертається до Хлопчика-зірки:
1.      Як ви потрапили у сім’ю дроворуба?
2.      Як до вас там відносились?
3.      Чи платили ви їм тим же?
4.      Чому ви називали інших дітей своїми слугами?
5.      Чи співчували ви бідним, сліпим?
6.      Як ви зустріли свою матір?
7.      Чому звірі і птахи відмовились вам допомагати, коли ви шукали матір?
8.      То ви визнаєте себе винним?
-          До матері:
1.      Як трапилося, що ви втратили сина?
2.      Як зустрів вас син?
3.      Чому ви так жорстоко покарали Хлопця, перетворили на жабу?

-          До лісоруба:
1.      Чому ви вирішили взяти немовля в лісі?
2.      Як віднеслася ваша дружина до знахідки?
3.      Чому хлопчик став жорстоким?
4.      Як ваші діти ставилися до нього?
  Секретар: слово надається адвокату.
  Адвокат звертається до Хлопчика-зірки:
1.      Чому ви вирішили іти шукати матір?
2.      Чому ви звільнили зайченя з неволі?
3.      Чому ви віддали монети прокаженому?

До зайчика:
  Чому ви тричі допомогли хлопчику?
До прокаженого:
1.      Чи відмовив вам Хлопчик-зірка, коли ви прохали у нього монети?
Суддя надає останнє слово обвинуваченому.
Вирок судді, який враховуючи всі позитивні вчинки, виправдовує його.
Інтерактивна вправа «Сонечко»
Схарактеризуйте головного героя до перетворення 
Після перетворення 

Бесіда з учнями:
1.      Що найбільше вас вразило в казці?
2.      Що казкове, а що реальне в казці?
3.      Якою є головна думка казки?
(Будь добрим, милосердним, і добро повернеться до тебе.
До старших, до близьких потрібно ставитися з повагою, із вдячністю за їх піклування.
Злі вчинки не залишаються безкарні.)
 Вірш « Поклін матері»  
Поклін матері
Встаньте! Встаньте на коліна,
Рідну матір попросіть,
Лиш одна вона єдина
Допоможе і навчить.
Бог і матір на цім світі
Справедливий нам суддя.
Бог і матір – це суцвіття,
Бо святішого нема.
Рідна мати нас з дитинства
На добро благословить
Рука ніжна материнська
Нагодує і приспить.
Отож, Богу помолімося,
За здоров’я матерів
І у пояс поклонімося
За сердечність їх дарів.
Прости, Боже, прости, мамо,
Коли що було не так,
Хоч покаятись – це мало,
Та усе це добрий знак.
Встаньте! Встаньте на коліна.
Свою гордість ви зломіть.
Проблемне запитання:
-          Чому так склалися стосунки Хлопчика-зірки й дітей?
-          Чи можуть бути такими стосунки між нинішніми школярами?
4.      Міні-диспут:     Які думки та почуття у вас викликає образ Хлопчика-зірки?
                                Чи можна пробачити його негідні вчинки за його красу?


5.      Твір-роздум /7-9 речень/
Чого навчила мене казка?
6.      Т.Л. назвіть приклади використання антитези в казці.
(багатий – бідний, красивий – потворний, жорстокий – милосердний)
V.     Підбиття підсумків уроку.
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
1.      Продовж речення:
-          Своїм друзям і собі я порадив(ла) у зв’язку з прочитаною казкою…
2.      Наведіть приклади прислів’їв, які відображають головну думку твору. (епіграф), (Не все те золото, що блищить.)
VI.    Д/З підготуватись до контрольної роботи (літературні казки)




Комментариев нет:

Отправить комментарий