Тема. Взаємоповязане та паралелье виникнення схожих елементів у міфах різних народів.
Мета: навчати
учнів систематизувати набуті знання; розвивати логічне мислення;
виховувати культуру мовлення, письма, навички спостережливості, вміння
самостійно працювати з текстом.
Обладнання: тексти вивчених
міфів, збірки народних казок.
ХІД УРОКУ
I.
ОГОЛОШЕННЯ
ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
II.
АКТУАЛІЗАЦІЯ
ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Запитання.
1.
Що називається
міфом?
2.
Що таке міфологія?
III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Порівняльний аналіз вивчених текстів.
Знайдіть
схожі елементи у міфах давніх слов'ян, єгиптян, індійців та китайців. (Хаос,
що панував із самого початку у світі; яйце як першооснова життя; утворення неба
і землі; потоп; головний бог впливає на богів, людей; він створює людину із
глини; зло на землі (порушення Божих заповідей, сварки, негативні явища у
суспільстві).)
2.
Обговорення проблемного питання.
Фізкультхвилинка
Чим
пояснити, що у міфах різних народів з'являються схожі елементи?
3.
Коментар учителя.
Причини
появи схожих елементів у міфах різних народів учені пояснюють по-різному.
Одні
вважають, що це сталося у результаті запозичень елементів міфології одного
народу іншим через постійні контакти між ними.
Інші учені
підтримують гіпотезу про невзаємозв'язане, паралельне виникнення схожих
елементів у міфології різних народів. На їхню думку, це обумовлено схожістю
умов життя, інтересів, життєвих прагнень, ідеалів.
4.
Словесне малювання головних богів у різних міфологіях
світу.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ
ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Самостійне складання учнями запитань для
самоконтролю.
2.
Відповіді на запитання в парах.
V. ДОМАШНЄ
ЗАВДАННЯ
1.
Створити ілюстрації до улюблених міфів.ї
2.
Записати в зошит значення терміну «казка».
Тема. (РМ) Складання порівняльної таблиці для характеристики міфу та казки.
Мета: формувати в учнів вміння
систематизувати набуті знання; розвивати логічне мислення;
виховувати культуру мовлення, письма, навички спостережливості, вміння
самостійно працювати з текстом.
Обладнання: тексти вивчених міфів,
збірки народних казок.
ХІД УРОКУ
I.
ОГОЛОШЕННЯ
ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
II.
АКТУАЛІЗАЦІЯ
ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Запитання
1.
Що називається
міфом?
2.
Що таке міфологія?
3.
Що таке казка?
III.
СПРИЙНЯТТЯ
І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Слово вчителя.
Дуже близьким до міфу
фольклорним жанром є казка. Спробуймо порівняти їх між собою і знайти спільні
та відмінні риси. Але спочатку пригадаймо, що називають казкою. (Казка — це
один з основних жанрів епічної творчості; епічний, сюжетний, художній твір
усного походження, в основі якого лежить захоплююча оповідь про вигадані події
та явища, що сприймаються і переживаються як реальні.)
Фізкультхвилинка
2.
Порівняльний аналіз міфу та
казки як літературних жанрів.
1)
Подумайте,
до якого виду творчості (усного чи писемного) належать міфи і казки (Це вид
усної народної творчості.)
2)
Чи
можна назвати авторів цих творів? (Ні, це витвір колективної фантазії.)
3)
Що
покладено в основу казок та міфів — реальні події чи вигадка? (В основі міфів
лежать реальні події, в основі казки — вигадка.)
4)
3 якою метою створювалися
казки і міфи? (Міфи виникали з потреби пояснити світ, а казки — як свідома
вигадка, що мала на меті певне повчання. В її основі — протиставлення мрій та
дійсності.)
5)
Хто
є героями міфів і казок? (Герої міфів — міфічні істоти, тісно пов'язані з
віруваннями наших предків. Серед них люди, герої, боги. У казках дійові особи
згруповані контрастно і виступають носіями певних людських якостей (добрі —
злі, сміливі — боягузи тощо). Серед казкових героїв найчастіше трапляються звірі,
люди, рослини. У казках — герой сам творець своєї долі, а у міфах усе вирішують
боги.)
6)
3
якою метою у цих творах використовувалися елементи фантастики? (У міфах і
казках елементи фантастики допомагають розкрити основний задум.)
7)
У
чому полягає особливість композиції казки? (Казка складається із зачину,
основної частини, кінцівки. Характерними є однакові початки («Були собі....»)
та закінчення («Стали жити-поживати і добра наживати»).)
8)
Подумайте,
чи мають таку чітку композицію міфи та перекази. (Ні. Чітка структура
відсутня, характерним є повільний, неспішний розвиток дії.)
9)
Які
особливості сюжету міфів і казок? (Казка має багатоепізодний сюжет із
драматичним розвитком подій, переважно зі щасливим кінцем. У міфах сюжет теж
багатоепізодний, але закінчення буває різним.)
10)
Які
особливості мови цих творів? (Мова міфів, переказів, легенд, казок образна,
поетична. Для неї є характерним уживання епітетів, гіпербол, порівнянь,
повторів, інверсій.)
3.
Колективне складання
порівняльної таблиці «Характерні особливості міфу і казки».
Казка
|
Міф
|
Спільні риси
|
|
1. Жанр усної народної
творчості.
|
|
2. Колективний твір.
|
|
3. Вигадані події, герої.
|
|
4. Елементи фантастики.
|
|
5. Образність поетичність
мови.
|
|
Казка
|
Міф
|
Відмінні риси
|
|
1.
Свідома вигадка, що мала на меті повчання. В основі — протиставлення мрії і
дійсності.
|
1. Виникли
з потреби пояснити світ, природні явища.
|
2.
Дійові особи (люди, рослини, звірі) згруповані контрастно, виступають носіями
певних людських якостей.
|
2. Герої —
міфічні істоти, пов'язані з віруваннями наших предків.
|
3.
Герой — сам творець своєї долі, бореться за неї.
|
3. Віра у
вплив вищих сил на долю людей, цілих народів.
|
4.
Традиційна структура і композиція (зачин, основна частина, кінцівка),
подібні початки і заключення.
|
4.
Відсутність строгої структури, характерний повільний, неспішний розвиток
дії.
|
5.
Сюжет багатоепізодний із драматичним розвитком подій, але щасливим
закінченням.
|
5. Сюжет
багатоепізодний, але закінчення різне.
|
IV.
ЗАКРІПЛЕННЯ
ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Завдання
учням.
Користуючись таблицею,
складіть усну розповідь:
1.
про особливості жанру казки;
2.
про
особливості міфу;
3.
про
відмінності між міфом і казкою.
V.
ДОМАШНЄ
ЗАВДАННЯ
Підготувати повідомлення
про Давню Грецію (під керівництвом учителя).
Комментариев нет:
Отправить комментарий