Урок 19
Тема. Соловей як втілення сили природи й
мистецтва; зміни в образі імператора.
( Г.К.Андерсен «Соловей»)
Мета: поглиблювати навички аналізу художніх образів; навчати учнів робити
самостійні
узагальнення та висновки; розвивати
навички роботи з текстом; виховувати
почуття доброти до
ближнього, уміння співчувати чужому
горю; розуміти значення і велич мистецтва.
Обладнання: портрет
Г.К.Андерсена, ілюстрації до казок.
Тип
уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
1. Перевірка
домашнього завдання
ü Що вам відомо про Г.К.Андерсена?
ü Назвіть головного героя казки «Соловей».
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
ІІІ. Осмислення змісту і послідовності застосування знань.
1. Слово
вчителя.
Сьогодні на уроці ми
з вами повинні розкрити образ солов’я та показати
зміни в образі імператора. А для цього ми зупинимося на окремих епізодах казки.
2. Робота над текстом казки.
ü Де відбувається дія казки?
ü Опишіть палац імператора.
ü Як імператор дізнався про солов’я? Як цей випадок
характеризуєімператора? («Виявляється, у нас тут живе незвичайна пташка, яка зветься
«соловей». Кажуть, що вона найкраща у моїй великій державі. Чому мені про неї ніколи не доповідали?»)
ü Яким був соловей? З чим автор порівнює його спів?
( Зі скляними дзвіночками.)
ü А яке враження справив спів солов’я на імператора? Чому? ( Він заплакав,
тому що вперше почув голос природи. Душа імператора розкрилась назустріч пісні – і він заплакав.)
ü А чому ж соловей відмовився від нагороди? ( Він
вже отримав вищу нагороду – сльози.
ü Талант радує людей від усієї душі, а не за плату.)
ü Опишіть штучного солов’я. Хто
зробив китайському імператорові дивний подарунок?
ü Чому придворні були у захваті, а прості люди
відчували, що щось тут не те? ( Живого співу живої душі ніщо не замінить. Адже
в живій душі знаходить відгук те, що йде від серця, а в придворних живої душі
не було, тому їм милим був штучний соловей.)
ü Чому справжній і штучний соловей не змогли співати
разом?
ü Чому справжній соловей залишив палац? ( Всі
захопилися цяцькою, а про нього забули. Соловей – творець, йому нецікаво було
слухати спів цяцьки.)
ü Яке є українське прислів’я, що відповідає цьому
епізоду? Чи справді гарне – то найкраще?
Не все золото, що блищить.
(
Діти записують у зошит.)
ü Що трапилось з іграшкою? Які заходи вжив
імператор, щоб оживити штучного птаха?
( Він послав за придворним медиком.)
ü А що ж трапилося далі? Що мучить імператора в
останні хвилини його життя?
ü Чи допоміг штучний птах імператорові?
ü Що примусило справжнього солов’я повернутися до
імператора?
( Соловей оцінив в імператорові те, що проявилось сльозами.)
ü Як сталося, що смерть відступила від імператора?
ü Як же закінчується казка?
3.Складання порівняльної таблиці
справжнього та штучного солов’я
–Давайте
запишемо у зашити, яким був соловей (учні
заповнюють першу колонку таблиці)
Живий соловей
|
Штучний соловей
|
Маленька сіренька пташка
Простий вигляд
Маленьке горлечко
|
|
Спів
|
|
Немов скляні дзвіночки дзвенять; співав, як сам хотів
|
– Чи сподобався
спів солов’я імператору з казки Андерсена?Аргументуйте.
– Як ви гадаєте, чому соловей відмовився від
нагороди імператора?
–Як поставилися люди до солов’я? Чи відчув він
себе щасливим у палаці? Чому?
– Що було у пакунку, який отримав імператор?.
–Давайте порівняємо пташок. Знайдемо ті слова, які
характеризують штучного птаха (Учні у
зошитах заповнюють другу частину таблиці)
Живий соловей
|
Штучний соловей
|
Дуже схожий на живого, але весь обсипаний діамантами, рубінами та
сапфірами; виблискував сріблом та золотом; блищав, як обручка або брошка
|
|
Спів
|
|
Співав, як заведена шарманка
|
ІV. Узагальнення знань.
ü Що таке тема та ідея твору?
ü Визначте тему казки.
ü Розгадайте головоломку. Чи згодні ви з тим, що ці
слова містять головну думку казки?
Не
|
зо
|
що
|
то,
|
щить
|
все
|
те
|
бли
|
ло
|
Відповідь: « Не все те золото, що
блищить.»
V. Підсумок уроку
У казці Андерсена в боротьбі, в протистоянні перемогло добро, мистецтво
одержало перемогу над смертю.
Неможливо собі уявити життя без мистецтва. Тому ми можемо сказати:
«Мистецтво вічне».
І саме Андерсен, як і всі казкарі світу,
прагнув утвердити добро на землі, пробуджуючи його в людських душах за
допомогою своїх дивовижних казкових героїв.
VІ. Домашнє завдання Прочитати казку О.Уайльда «Хлопчик-зірка».
Комментариев нет:
Отправить комментарий