Тема Оскар Уайльд. Казка “Хлопчик-зірка”. Казкові персонажі, їхня характеристика.
Основний конфлікт
Мета: завершити роботу над визначенням головної
думки та характеристики головного героя казки О.Уайльда; розвивати вміння характеризувати
персонаж, узагальнювати прочитане, робити висновки; виховувати любов до матері
як визначеної цінності життя, як основи духовної краси людини.
Тип уроку:
поглибленої роботи над твором.
Любов, як сонце
світу, відкриває
Безмежну
велич людської краси
В.Симоненко
Хід уроку
І.
Актуалізація опорних знань.
-
Діти, ви
любите казки? – Тож розпочинаємо свою казку:
Не за синіми морями, не за високими
горами, а Уторопах на горбочку стоїть школа. А у тій школі є п’ятий кас, де
навчаються гарні хлопчики й дівчатка. Чорняві, біляві, русяві, високі,
низенькі, повненькі і не дуже. Якось до їхнього класу завітала кореспондент
журналу “Слово про казку”. Їй захотілося взяти інтерв’ю у дітей з метою
виявлення інтересу до казок та їх знань.
1.
Кореспондент:
- Добрий день, шановні п’ятикласники, шановна вчителько та гості уроку. Як вам
уже повідомили, я – кореспондент Біленчук Мар’яна. Мені цікаво дізнатися, яку
казку ви вивчаєте зараз на уроці?
-
Хто автор
казки “Хлопчик-зірка”?
-
Що найбільше
цінував у житті О.Уайльд і чого він цурався?
-
А чому казка
розпочинається описом зими?
-
Що знайшли
лісоруби в лісі?
-
Чому лісоруб
вирішив взяти собі знайдену дитину?
-
Як ставилися
у сім’ї лісоруба до Хлопчика-зірки?
-
Чим він
відрізнявся від інших дітей лісоруба?
-
Яким зовні
був Хлопчик-зірка, з чим порівнює його автор?
-
А яким було
серце у Хлопчика-зірки?
-
Так, у
Хлопчика-зірки було кам’яне серце. Як ви розумієте вислів “кам’яне серце”?
-
Я задоволена
вашими відповідями. Дякую вам. Бачу, вам справді сподобалась казка. Я бажаю,
щоб у вас ніколи серце не ставало “кам’яним”.
2.
Вчитель: Яким
красивим зовні був герой казки. З якими квітами порівнює його автор?

квітка кам’яне серце
краса жорстокість
ніжність гордість
милосердя себелюбство
любов грубість
добро зневага
ненависть
зло
-
Що символізує
квітка? Що несе “кам’яне серце”?
-
Чи можна
вважати красивою людину, зовнішність якої прекрасна, а вчинки ганебні?
ІІ. Сприйняття
нового матеріалу. Робота над твором. Оголошення теми, мети уроку.
1.Сьогодні на уроці ми повинні
дізнатися, у чому ж велич людської
краси, визначити її найголовнішу цінність – любов до матері.
(Запис теми уроку, епіграфа)
-
Діти, а від
чого залежить духовна краса людини?
(від її вчинків)
-
Який
найгірший поступок вчинив Хлопчик-зірка? Який найважчий гріх?
1. Знайдіть у тексті і зачитайте.
(Звучить пісня “Сину, сину, ангел
мій”)
-
Як був
покараний Хлопчик-зірка?
-
Що вирішив
зробити герой. Чому?
2. Передайте від імені героя, як до нього ставилися
звірі у лісі. “Естафета” - передай право голосу іншим.
·
коноплянка;
·
білочка;
·
кріт
3. Напишіть лист-пораду Хлопчику-зірці
4. Хто першим допоміг Хлопчику-зірці у важкий час.
Чому?
5. Коли і чому краса повернулася до героя?
(Найвищий прояв любові
– думати про інших)
6. Коли Хлопчик-зірка відчув себе щасливим?
Зачитайте в ролях уривок казки про
зустрів Хлопчика-зірки з матір’ю.
(Звучить пісня)
7. Намалюйте “кольорову стежину” героя до краси, до
щастя. Передайте вчинки героя кольорами. Чи змінився герой казки?

ІІІ. Підсумок.
- У чому ж
найбільша цінність людського життя? Що робить людину по-справжньому
красивою? Як ви розумієте епіграф уроку?
- Букет любові
складаємо до матусиних ніг. Напишіть у середині квіточки найщиріші,
найніжніші слова для своєї мами. Квіточку поставте у корзину.
Діти пишуть.
Вчитель
- Любов до матері
– одна визначальних, найголовніших
окрас людини. Вона возвеличує людей.
- Вірш Поклін матері
Встаньте! Встаньте на коліна,
Рідну матір попросіть,
Лиш одна вона єдина
Допоможе і навчить.
Бог і матір на цім світі
Справедливий нам суддя.
Бог і мат і р– це суцвіття,
Бо святішого нема.
Рідна мати нас з дитинства
На добро благословить
Рука ніжна материнська
Нагодує і приспить
Отож, Богу помолімося,
За здоров’я матерів
І у пояс поклонімося
За сердечність їх дарів
Прости, Боже, прости, мамо,
Коли що було не тік,
Хоч покаятись – це мало,
Та усе
це добрий знак.
Встаньте! Встаньте на коліна.
Свою гордість ви зломіть.
-
Давайте всі
разом помолимось за наших мам. Дитяча молитва – то їх любов.
(учні читають молитву)
-
Діти, хай
зігріває вас материнська ласка і любов. Бережіть своїх матерів, цілуйте їхні
руки, говоріть їм ніжні і ласкаві слова.
Мама, матусенька….
Ось і закінчилася наша казка.
Чого ж навчила вона вас?
ІV. Домашнє завдання: записати
у зошиті головну думку казки; підібрати 3-4 прислів’я, які відображають думку
казки.
Комментариев нет:
Отправить комментарий